VardenArkiv
HARDT ARBEID: Å få høyest mulig lyd fra bilstereoen krever mye arbeid med montering, særlig kvelden før et mesterskap. Espen Kaalstad (t.v.) og Anders Halvorsen jobber mer enn gjerne hele kvelden om de må.
KROPPSPRESS: Anders Halvorsen og supporterne presser kroppstyngden mot bilen for å hindre vibrasjon i karosseriet og at noe av lyden forsvinner ut av bilen.
FYLT MED SEMENT: Fra utsiden ser den nesten ut som en vanlig bil. Men den er ikke kjørbar fordi hele innsiden er fylt med sement. "Team absolut" imponerte bilstereo- folket i Drammen med sin originale og svært lydisolerte bil.
STEREO-KONGE: Stig Westerhus arrangerer lydtrykkonkurranser og selger dyre bilstereoanlegg. Og legger ikke skjul på konkurransene gir ham svært gode kunder.
- Hva trur'u den rare lyden i bassæren er a? Trur'u det er farlig å spelle me'n a?
Espen Kaalstad dukker opp fra bagasjerommet til en gammel Mazda 323 med et framontert basselement i hendene. Antrekk for kvelden er tresko, hvite sokker, en liten hvit shorts og treningsjakke. Det ble ikke tid til å skifte til tørre og varme klær etter bedriftsfotballkampen. Men Espen Kaalstad ser ikke ut til å merke at det er en iskald kveld i Flakvarplia i Skien. Han rynker panna og dunker fingrene forsiktig mot membranen i basselementet. Denne gangen er det kompisen, Anders Halvorsen, som har trøbbel. En klirrelyd har sneket seg inn i den ellers så jevne, mørke bassduren. 60.000-kroners anlegget hans fungerer rett og slett ikke som det skal.
- Kaffen er klar! roper forloveden til Espen Kaalstad ut døra. Men han har akkurat slått bilstereoen på igjen, og hører ikke hva hun sier. De to medlemmene av "Team dB Drag Porsgrunn" forsvinner ned i bagasjerommet nok en gang.
Etter noen timers søvn går turen til dB Dragracing- konkurranse i Drammen. Anders Halvorsen skal delta i klassen "Amatør Prostreet 2". Konkurranseformen, som arrangeres av norsk bilstereobransje, går ut på å få størst mulig lydtrykk inne i en bil. Riktig valg av utstyr og riktig montering av ledninger og basskasser er avgjørende. Dessuten er det viktig å hindre at desibel går tapt på grunn av vibrasjon i karosseriet.
- Det hjelper å lene kroppen mot bildører og vinduer, forklarer Espen Kaalstad. 28-åringen er en av 40 nordmenn som reiser landet rundt for å delta på lydtrykkonkurranser. Mesteparten av fritiden går med til å montere ledninger og snekre basskasser. 500 basskasser har det blitt totalt. Når han ikke deltar på konkurranser selv, er han med andre som tekniker og supporter. I fjor fikk han hedersbetegnelsen "Årets amatør" for innsatsen. Anders Halvorsen har mindre erfaring, men er veldig målbevisst. I fjor klarte han å presse lydtrykket i bilen sin opp i 142,5 desibel. I år stiller han med en ekstra forsterker og mindre basskasse. Ut fra egne beregninger tror han forbedringene kan øke lydtrykket fra i fjor med tre desibel. På lengre sikt er 150 desibel målet.
Anders Halvorsen og supporterne hans er bekymret. Klirrelyden fra i går er ikke vekk, og de fem konkurrentene spiller bra. Beste resultat til nå er på 145 desibel.
Der blir han ropt opp. En mikrofon blir plassert i forsetet til Mazdaen. Avstanden mellom mikrofonen og sideruta blir målt med en linjal. Deretter lukkes dørene.
- Da kjører vi i gang! 30 sekunder, sier mannen under parasollen. Anders Halvorsen trykker på fjernkontrollen, og lener seg med all sin tyngde mot bildøra. Vennene fra Porsgrunn, og andre supportere kommer også til og presser alt de kan mot bilvinduer, dører og bagasjelokk.
Så velter det ut en mørk rautelyd fra bilen. En slags dypere utgave av tutingen til de store cruiseskipene. Det lyser stadig lenger oppover i de to lyssøylene ved podiet som viser lydvolumet inne i bilen.
- 3, 2, 1
Og da er tida ute. Resultat: 148, 5 decibel. Ny norgesrekord! Men for at den skal være gyldig må det samme resultatet blir målt en gang til, sier mannen med mikrofonen. Anders Halvorsen hopper i været av glede over at beregningene hans viste seg å være riv, ruskende gale. Men så innser han alvoret i situasjonen. Ved neste lydmåling må alt klaffe. Nå må batteriene lades. Espen Kaalstad gir bilen påfyll av strøm, mens Anders Halvorsen setter seg ned for å gomle bananer.
- Jeg tø'kke mer jeg, nå, sier han og smiler nervøst.
Espen Kaalstad forsøker å gni vekk svetten i håndflatene. Tar en støyt solo for å roe nervene, men det hjelper ikke. Så kommer han på noe genialt.
Ved å bytte ut CD- spilleren kan de spille enda høyere.
Problemet er at spilleren kan stoppe opp hvis lydtrykket blir enda større. Løsningen blir å dra ledningene ut dørsprekken og la spilleren ligge utenfor bilen.
Utenfor idrettshallen er noe i ferd med å skje. "Team Absolut" fra Jæren er ankommet med en knallgrønn bil som skal være med i proff klassen, klassen der det meste er lov. Bilen er så tung at arrangørene ikke vil ha den inne i hallen. Kanskje ikke så rart, siden bilens gulv, tak og vegger er dekt med sement. Frontruta er sikret med jerngitter, og bildørene er boltet fast med hengerfester fra en traktor. Publikum følger fascinert med på at taket blir stroppet fast med breie reimer. Alt sammen for forsikre seg om at hver eneste desibel som slippes ut av høyttalerne forblir inne i bilen.
Men Anders Halvorsen og Espen Kaalstad er i gang med siste lydsjekk, og lar seg ikke forstyrre av sementbilen fra Jæren.
Der ropes Anders Halvorsen opp over høyttaleren. Publikum samler seg i en ring rundt ham. Noen blir med på lene seg mot bilen. En ung jente blir løftet opp på taket av bilen. Der legger hun seg jammen rett ut på magen. Anders Halvorsen er blek. Han starter fjernkontrollen.
- MWUUUUUUUU, tuter det mørkt inne fra bilen. Først én gang. Så enda en gang. Det blinker i søylene som viser lydstyrken.
- 148, 6 decibel! Det er ny norsk rekord! Roper parasollmannen begeistret. Anders Halvorsen og supporterne hans roper og ler av glede. Publikum klapper, tydelig imponert.
- Jeg veit ikke hva jeg skal si, jeg, sier den ferske norgesrekordholderen i klassen "Amatør Prostreet 2" . Spenningen i kroppen er borte, men øynene gløder.
- Nå skal jeg satse alt på å beholde rekorden! Og jeg som trudde jeg bare kom til å spelle145 decibel! Det var visst ikke så ille med den bassæren likevel
P.S: Anders Halvorsen har nå klart å øke lydtrykket i bilen sin til 151 desibel helt uten nye investeringer, og har fortsatt norgesrekorden i sin klasse. Hvordan han har klart det vet han ikke helt, men han tror det skyldes været. Regn og lavtrykk under konkurranser betyr mer trykk mot bilen og at mindre lyd slipper ut av karosseriet. Espen Kaalstad hadde egentlig planer om å trappe litt ned, men har i stedet investert store beløp i en sementbil med knallanlegg.
Publisert fredag 11. desember 2009 kl. 05:48.
Luftetur på business class
Skal du først nyte naturens dufter og fuglekvitter bak rattet, er dette herlige biler å gjøre det i. Mercedes E200 møter Audi A5 i duell.
(80 bilder)
(132 bilder)
(11 bilder)
(10 bilder)
Husker du egentlig det du leser i avisen, eller forsvinner det med en gang? Test deg selv her!
felgen
Få tilsendt linken i en tekstmelding på mobilen din
Ditt mobilnummer:

| Uke | Ma | Ti | On | To | Fr | Lø | Sø |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 26 | 1 | 2 | 3 | 4 | |||
| 27 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
| 28 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
| 29 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
| 30 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | |
| 31 |
| 04.07 - 01.08 | Galleri Sølvsmedtunet Vrådal | |
| 29.07 - 29.07 | ParkJazz: Bård Helgerud m.fl. | |
| 29.07 - 29.07 | Quality Spa & Resort, Kragerø | |
| 29.07 - 29.07 | Olsok i Skåtøy kirke | |
| 29.07 - 29.07 | Olsokfeiring på Kapitelberget, Skien | |
Mat og drikke
Sjekk oppskriftene her:
Kjør debatt
Les og kommenter leder, På dagsorden og debattinnlegg fra andre.
Lokalguiden
det du trenger...!
Ro fra hytte til hytte
På fjellet er det populært å gå fra hytte til hytte. Færre vet at det finnes en lignende mulighet langs kysten.
Rosemålere vil ha blomsten din
Med din hjelp skal Norsk Roseforening berge gamle norske hageroser.
Ulv for en film
Hun misliker skrekkfilmer, men Emily Blunt (27) gjør et unntak i «The Wolfman».
Den ladbare supersportshybriden 918 Spyder var kanskje ikke den viktigste bilen i Genève, men vakker og nå skal den produseres.
Audi A7 Sportback er den nye limoen.
NETTKJØRT: En meget god boxerdiesel og firehjulstrekk gjør Subaru Impreza lett å like.
Export =