VardenKultur
LANGE KØER: Mange ville sikre seg signerte bøker fra Knut Jørgen Røed Ødegaard i Ibsenhuset i går. Bak ham står kona Anne Mette Sannes, fra Bamble, som også har skrevet en bok om spennende ting i verdensrommet. FOTO: HELGE OTTESEN
SPEKTAKULÆRT: Spennende tema og spennende foredragsholder. Astronom Knut Jørgen Røed Ødegaard fylte Ibsenhuset i går kveld. FOTO: TORE ØYVIND MOEN
STEINER FRA ROMMET: - Tunge og metalliske, de kjentes ut som vanlig stein, sier Sunniva Halvorsen (helt til høyre). Deretter sees Anna Eide Lunde (bak), Lavrans Lilleland og Marte Stamland (med lue). FOTO: TORE ØYVIND MOEN
SKIEN Bekymret for realfagene? Lær av astronom Knut Jørgen Røed Ødegaard. I går sto over 800 mennesker i kø for å se og høre ham holde foredrag om "Vårt merkelige kosmos". Folk måtte kjøpe sitteplasser i trappene for i det hele tatt å komme innenfor. Man skulle tro det var en rockestjerne som inntok storsalen, utrolig hva innlevelse og glede kan formidle og tiltrekke.
Det var helt sikkert noen realfaglærere som ville sikre seg noen triks. Vi oppdaget også noen av fylkets revyskuespillere mellom benkeradene, også de på jakt etter å avlure noen triks. Kanskje dukker en astronomparodi på i høst?
Men de største avluringene er det forskerne av verdensrommet som står for. "På terskelen til en ny astronomisk gullalder" var undertittel på foredraget og selv om Røed Ødegaard bokstavelig talt kastet seg 65 millioner år tilbake i historien, dreide det meste seg om hva som har skjedd de senere årene. For det er utrolig hva man har funnet og opplevd av bang!, solformørkelser og kjøring på Mars. Røed Ødegaard var i forsetet hele veien og fortalte forventet energisk om hva vi så på det digre lerretet i Ibsenhuset. Han veivet med armer, skrittet opp, løp i trapper, hoppet i luften og overrasket oss flere ganger med skikkelige smell.
Det var tett som meteorer ute i foajeen også. Lang kø ved billettluka og enda lengre køer foran bordene hvor Knut Jørgen Røed Ødegaard hadde tatt plass med sin bamblefødte kone Anne Mette Sannes og to andre medhjelpere. Astronomen har nemlig ført i pennen en rekke store og fargesprakende bøker om verdensrommet og alt det spennende der ute. I går fikk signaturpennen hans skikkelig kjørt seg, det ble lempet bøker fra esker og kasser over disken.
Det var mange familier å se og mange dermed veldig mange barn. De fikk ta på ekte steiner fra rommet i pausen, noen som selvsagt gjorde det store enda nærmere. Kjempeflott show, det satt som et Bang! Nei, mange Bang!
Publisert fredag 11. desember 2009 kl. 19:41.
(11 bilder)
(10 bilder)
Ulv for en film
Hun misliker skrekkfilmer, men Emily Blunt (27) gjør et unntak i «The Wolfman».
| Uke | Ma | Ti | On | To | Fr | Lø | Sø |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 26 | 1 | 2 | 3 | 4 | |||
| 27 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
| 28 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
| 29 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
| 30 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | |
| 31 |
| 04.07 - 01.08 | Galleri Sølvsmedtunet Vrådal | |
| 29.07 - 29.07 | ParkJazz: Bård Helgerud m.fl. | |
| 29.07 - 29.07 | Quality Spa & Resort, Kragerø | |
| 29.07 - 29.07 | Olsok i Skåtøy kirke | |
| 29.07 - 29.07 | Olsokfeiring på Kapitelberget, Skien | |
| TV5 Frankrike: | 20:55 | Otto, le gardien de l'art contemporain |
|---|---|---|
| P2: | 22:20 | Mytekalender |
| P2: | 23:03 | Sommer i P2: Sara Johnsen |
| TV2 Danmark: | 23:40 | Live fra Bremen |
Få tilsendt linken i en tekstmelding på mobilen din
Ditt mobilnummer:

Export =