VardenKultur
Faktisk er dette Henning Kvitnes 19 album. Haldenseren debuterte med Young Lords for rundt 25 år siden. Karrieren hans har gått opp og ned i takt med en gammel amerikaner fram og tilbake over Svinesund. Når bilen har rustet eller harket i forgasseren, har han like standhaftig pusset og skrudd på nye sanger.
Vi som har sittet i Kvitnes baksete opp gjennom årene har fått høre en lang rekke fine låter. I mange år nå, har vi til og med fått dem på norsk. Mange ganger har vi vært forundret over at karrieren ikke har tatt av denne gangen heller. Så det har vi gitt opp. Nå sitter vi der igjen, nedsunket i baksetet med gromlyd i ørene. Dersom du også vil være med, er jeg sikker på at Henning svinger til side og plukker deg opp. Det ville vært synd om vi ble sittende alene der bak med den melankolske og livsnære stemningen.
Faktisk har Henning Kvitnes kjørt fram og tilbake over svenskegrensa denne gangen. Mange sanger er spilt inn i Hitsville Studios. Henning spiller på mange strengeinstrument, mens Thomas Siqveland tar seg av perkusjon og loops. Terje Støldal tar seg av noe bass.
Nesten like mange er spilt inn i studio i Lidingö i Sverige. Blant annet med effektive Lasse Englund. Han har til og med tatt med seg kona Marie Bergman. At svenskene også kan, er "Ikke rart at jeg elska deg" et nydelig eksempel på. Dette er en sang som vil bli stående, kanskje også i sangbøkene.
"Na-na-na... i himmelen inn" har du garantert hørt flere ganger i sommer. "Lengselen", "Hjem" og "Hver gang jeg så en stjerne falt" faller også tidlig i smak. "La friheten finne vei" viser en litt annen side av Kvitnes, med passende latinamerikansk preg.
En stø hånd på rattet atter en gang. Personlig tror jeg det blir mange turer med denne cd-en i spilleren.
Henning Kvitnes
"Bare vente litt på sjelen"
(Scandicana/Bonnier Amigo)
Helge Ottesen
Publisert fredag 11. desember 2009 kl. 14:20.
Lysere dager
Al DeLoner er lysere og mer tilgjengelig på sitt nye album.
| Uke | Ma | Ti | On | To | Fr | Lø | Sø |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 35 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ||
| 36 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
| 37 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
| 38 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |
| 39 | 27 | 28 | 29 | 30 | |||
| 40 |
| 03.09 - 04.09 | Stålpressa Øl & Vinstue | |
| 03.09 - 03.09 | Thorvald Stoltenberg til Herøya | |
| 03.09 - 03.09 | Borgehaven | |
| Friday | 03.09 | Park, Porsgrunn |
| 03.09 - 03.09 | Vinje IL | |
| 3sat: | 13:15 | Zapp |
|---|---|---|
| DR2: | 15:30 | Bøger: Tror du på helvede |
| P2: | 16:03 | Kulturnytt |
| P2: | 17:03 | Verdt å lese: Gå (Eller kunsten å leve et vilt og poetisk liv) (2) |
| 3sat: | 17:15 | Kunst & Krempel |