Helge Siljan ønsker mer klokkespill velkommen, og mener det vil være en fin ingrediens i bybildet.

Kirken vil ha mer lyd i sentrum

Skien kirke ønsker daglig ringing fra kirketårnet. Avtroppene Ibsenhuset-direktør Helge Siljan er positiv til mer klokkespill fra kirken.

Annonse

REPARERE KLOKKA: Tormod Klovning og Inge Bjørbæk ønsker også at det gamle urverket skal settes i stand. FOTO: JENNY MARIE MILLER

Annonse

Selv bor han i høyde med kirketårnene, og vil få klokkespillet servert i stua, hver gang de kimer. Det ønsker han velkommen.

Del på Facebook

- Jeg får allerede klokkene rett inn i ørene hver søndag morgen, og synes det er flott. Det ville vært fint om klokkene kom mer til sin rett, ved å ha daglige klokkespill, mener Siljan.

Siljan mener mer klokkespill vil være et flott element av lyd i Skien, i tillegg til at kirken får vist seg enda mer frem.

Hva mener du? Si din mening under artikkelen.

Hvor mye ringning?

Skien kirkes Tormod Klovning jubler over Inge Bjørbæks forslag om daglig ringing fra tårnet i Skien kirke.

Men om det skal være klokkespill, 12 slag klokka tolv, ett slag hver time eller ringing to ganger om dagen, er de to mer usikker på.

Det har ikke Inge Bjørbæk kommet med konkret forslag om, men han synes byens flotte bygg burde markeres.

– Vi er jo en del av bybildet, og mange andre byer har ringing. Det gjelder både Drammen, Sandefjord, Kristiansand, Kristiansund og Oslo rådhus, eksemplifiserer Klovning.

Fire klokker

– Det er fire klokker i tårnet i Skien kirke, så det er mulig å lage et klokkespill, sier Klovning, som til vanlig jobber med prosjekt knyttet til barn og unge i Skien kirke.

Daglig ringing fra tårnet er noe de ansatte i kirken har fablet om, men med knapp økonomi har ideen havnet i sekken for salderinger.

Bjørbæk derimot har et forslag, han sitter som forretningsfører for gavefondene i DnB Nor i Telemark, og oppfordrer kirken til å søke om midler, og få kirkeklokkene elektronisert eller mekanisert slik at de kan ringe daglig.

150.000 kroner?

– Det er veldig oppmuntrende at noen utenfra tar initiativ, folk i byen. Vi har så vidt begynt å se på muligheter og kostnader. Vi vil jo at klokkene skal ringe for deg, sier Klovning humoristisk.

De to herrene tror at man vil komme langt med 100.000-150.000 kroner.

– I år skal gavefondet helst deles ut til prosjekter knyttet til «ut i naturen» og kulturminner, og Skien kirke er jo i høyeste grad et kulturminne, tipser Bjørbæk, men poengterer at han ikke sitter i styret og bestemmer over pengene i fondet og fordelingen.

– Men vi går ut og anbefaler de som sitter med gode prosjekter om å søke.

Sette i stand klokka

– I tillegg til selve mekanikken, må det tilrettelegges og istandsettes en del i tårnet, sier Klovning. Ved siden av bjellerommet er klokkerommet, og opprinnelig var bjellene styrt av klokka. Nå er det gamle urverket ute av drift, klokka i tårnet drives av mer moderne mekanikk.

– Blir det aktuelt å mekanisere klokkene, er det naturlig at prosjektet inkluderer istandsetting av urverket, mener Bjørbæk. Han har kommet på ideen om ringing det siste året, fordi han har vært på to omvisninger i kirka. Han synes det vakre bygget må bli tydeligere i byen.

Ikke irritasjon

– Skal vi ringe, er det ikke snakk om kirkelig ringing, men en markering av døgnrytmen, byen trenger gode pulsslag. Det må være klokkeklang som er en del av bybildet, ikke ringing som er til irritasjon, mener Klovning.

– Nei, forslaget må ikke ende i en debatt som skaper splid, bifaller Bjørbæk.

 

 
comments powered by Disqus