VardenKultur
FULL KIRKE: Skåtøy kirke er en av landets største trekirker og fikk plass til 700 som ville høre Arja på åpningen av Skåtøyfestivalen.
GRESK: Etter pausen fremsto Arja Sajonmaa dramatisk i hvitt til minne om Melina Mercouri. I bakgrunnen akkopagnatøren Petter Somer.
KRAGERØ Kirkekonserten torsdag kveld åpner for en rekke konserter fredag og lørdag. Det som er blitt omtalt som "Josefine viseklubbs sommerleir" garanterer musikk og poesi av høy kvalitet. Det var lange køer en time før Arja Sajonmaa-konserten skulle starte, og en opptelling da konserten var igang, viste at det var 700 mennesker inne i trekirken, inklusiv notabiliteter som hyttenaboene Stein Erik Hagen og Mille Marie Treschow. Benkene i selve kirkerommet var fulle, galleriene var fulle og folk satt i midtgangen.
Andektig stillhet da festivalsjefen Nina Haugland kalte inn Arja Sajonmaa og hennes pianist Petter Somer. De hadde fortjent en presentasjon, istdenfor praktiske festivalopplysninger. Det ble enda mer andektig stillhet da sangerinnen fra første takt hadde publikum i sin hule hånd. Arja Sajonmaa har så stor stemme at hun selv virker spinkel, der hun står på scenen. Men det kompenserer hun mer enn til fulle med dramatiske gester, minikk og kostymer.
Hun skiftet fra en enkel finsk sommerkjole og blomster i håret i første avdeling, til helhvite dramatiske gevanter til minne om Melina Mercouri i annen avdeling, og tok publikum med til Hellas og himmelsk musikk. Hun startet med nordiske viser og endte opp med sangskatten etter grekeren Mikis Theodorakis. Innimellom fikk hun fortalt litt om sauna, som hun jo har skrevet bok om.
Nordisk var temaet med Evert Taubes "Så skimrande var aldrig havet" og Andre Bjerkes "Barnet", før hun gikk over til dramatisk tango - på finsk, for at alle skulle skjønne hvor dramatisk historien var. Men det ble mer død og fordervelse i en dansk historie i en annen tango. Siden den historien var dansk, ble den sunget både på finsk og svensk. Så videre inn i sommerkvelden med ljuva, ømma toner og "Min älskling du är som en ros". Hun smaker på akustikken i det store kirkerommet og selv den minste nyanse når frem til publikums ører.
Kanskje ikke helt gjennomtenkt presenterte hun "allas självklara drøm" om å leve i Europa - Finland og Sverige er jo medlem av EU, men Norge ikke. Sangen som oppsto for et halvt århundre siden har imidlertid fremdeles evnen til å få folk sammen i felleskap, og sannelig ble ikke Arja forsanger for Kragerøskjærgårdens største allsangkor i "Ljuvliga, herrliga ungdom".
Før altså alt ble gresk - og magisk. Trampklapp og stående applaus for den finsk-svensk-greske sangerinnen.
Fredagen og lørdagen begynner på ettermiddagen. Fredag Kirsti Carr med norske perler, så kommer besøk fra Prøysen-land med Ove Røsbak og Tom Lund. Deretter danskene Bente Kure og Leif Ernstsen før fredagen avsluttes med Mikael Wiehe. Lørdag starter med Geirr Lystrup og noe for hele familien, deretter Lars Bremnes, Karoline Krüger med dikt av André Bjerke før lørdagen går til himmels med "Matpackers" som blander folk og rock. De har samme bakgrunn som Vamp og kan bli festivalens overraskelse.
Publisert fredag 11. desember 2009 kl. 19:01.
Lysere dager
Al DeLoner er lysere og mer tilgjengelig på sitt nye album.
| Uke | Ma | Ti | On | To | Fr | Lø | Sø |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 35 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ||
| 36 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
| 37 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
| 38 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |
| 39 | 27 | 28 | 29 | 30 | |||
| 40 |
| 03.09 - 04.09 | Stålpressa Øl & Vinstue | |
| 03.09 - 03.09 | Thorvald Stoltenberg til Herøya | |
| 03.09 - 03.09 | Borgehaven | |
| Friday | 03.09 | Park, Porsgrunn |
| 03.09 - 03.09 | Vinje IL | |
| DR2: | 15:30 | Bøger: Tror du på helvede |
|---|---|---|
| P2: | 16:03 | Kulturnytt |
| P2: | 17:03 | Verdt å lese: Gå (Eller kunsten å leve et vilt og poetisk liv) (2) |
| 3sat: | 17:15 | Kunst & Krempel |
| SVT HD: | 19:00 | Kulturnyheterna |