Annonse

Søk

Hvor vil du søke?

+ Innhold A-Å

Poesien på Skåtøyfestivalen til topps

BJELLESAU: Brannsjef Trygve Braatø ringer med bjella over hele festivalområdet for å samle publikum

BJELLESAU: Brannsjef Trygve Braatø ringer med bjella over hele festivalområdet for å samle publikum til ny konsert på hovedscenen i teltet.


  • Del på nettet
  • Tips en venn via epost
  • Skriv ut

Tips oss »

LYSSHOW: Karoline Krüger fremsto med Bjerke-diktene i et lysshow regissert av Krisander Brun.

LYSSHOW: Karoline Krüger fremsto med Bjerke-diktene i et lysshow regissert av Krisander Brun.

STÅENDE APPLAUS: Krügers Bjerke-forstilling høstet stående applaus.

STÅENDE APPLAUS: Krügers Bjerke-forstilling høstet stående applaus.

FORNØYD: - Akkurat passe med folk og alle koste seg, sier festivalsjef Nina Haugland fornøyd.

FORNØYD: - Akkurat passe med folk og alle koste seg, sier festivalsjef Nina Haugland fornøyd.

KOSELIG: Skåtøyfolket setter også sin ære i rene festivaldoer.

KOSELIG: Skåtøyfolket setter også sin ære i rene festivaldoer.

STILLE!: Poesi krever at publikum er lydhøre, og publikum på Skåtøy får ros av festivalsjef Nina Hau

STILLE!: Poesi krever at publikum er lydhøre, og publikum på Skåtøy får ros av festivalsjef Nina Haugland.

ROCKA AVSLUTNING: Haugesund-bandet "Matpackers" sørget for en rocka avslutning. Her Jon Ørnes i aksj

ROCKA AVSLUTNING: Haugesund-bandet "Matpackers" sørget for en rocka avslutning. Her Jon Ørnes i aksjon med gitaren.

ELEGANTE ORD: Atle Halstensen og Karoline Krüger serverte André Bjerkes dikt i ny anretning. ALLE FO

ELEGANTE ORD: Atle Halstensen og Karoline Krüger serverte André Bjerkes dikt i ny anretning. ALLE FOTO: ASLAK THORSEN

VISER FRA NORD: Lars Bremnes dro i gang lørdagskvelden.

VISER FRA NORD: Lars Bremnes dro i gang lørdagskvelden.

Karoline Krügers poesiforestillingen "De to stemmer" toppet lørdagskvelden på Skåtøy vise- og poesifestival. Men det ble rock også.

KRAGERØ Atle Halstensen og Karoline Krüger serverte André Bjerkes dikt i ny anretning lørdagskvelden i et lysshow regissert av Krisander Brun. Eldre tilhørere husker poeten Bjerke som en til dels skarp deltaker i samfunnsdebatten for et halvt århundre siden, og skarpe iakttakelser i sin aller eleganteste språklige form gikk rett hjem hos et moderne publikum også. Krügers og Halstensens Bjerke-forstilling høstet langvarig stående applaus og toppet lørdagens konserter.

Rocka avslutning

Lars Bremnes dro i gang kvelden litt tidligere på lørdagen, og på ettermiddagen var Geirr Lystrup på scenen med familieforestillingen "Sangen om Yebo". Haugesund-bandet Matpackers sørget for en rocka avslutning av årets vise- og poesifestival. Morten Knutsen, Kjetil Ulland, Jon Ørnes og Sveinung Bjelland har havnet i en spillestil som er en mellomting mellom Vamp og Vestlandsfanden. Selv kaller de spillestilen "sjømannsrock", men til tross for sine maritime antrekk både for vakt og frivakt, dro de konserten i gang til takten av et tog. Alle som har hørt litt blues, vet at togets tempo og taktfaste slag mot skinneskjøtene raskt suger folk inn i musikken. Det skjedde på Skåtøy også, med atskillig trøkk - såpass at dansefoten løsnet hos publikum. Neste gang kan Matpackers sikkert få låne uniformer av NSB.

Gjennomført vellykket

Tre dager med toppartister på kveldene, jam på nettene og topp sommervær brakte årets Skåtøyfestival i havn bare med noen små forsinkelser i programmet. Innholdsmessig har som vanlig høydepunktene blitt avløst av høydepunkter, fra Arja Saijonmaa i kirken åpningskvelden, Kirsti Carr som lokalt innslag, Ove Røsbak og Tom Lund med språklige rariteter i sambatakt og danske Bente Kure og Leif Ernstsen fredagen - som ikke ble avrundet, men heller spisset til med den politiske visekjempen og satirikeren Mikael Wiehe.
1.800 mennesker var innom konsertene i løpet av tre dager, og det er behagelig for alle å være på en festival der en slipper å stå i kø og som har rene doer - til og med med blomster og dikt på veggene! Festivalbrannsjef Trygve Braatø ringer med bjella for å samle publikum i tide til hver ny konsert på hovedscenen i teltet, og publikum er fokusert. Poesi krever at folk er lydhøre, og publikum på Skåtøy fortjener ros. Arrangørene også, og det er som vanlig omtrent alle som bor på Skåtøy hele året.








(Arkivartikkel fra 17.07.2006)

Publisert fredag 11. desember 2009 kl. 19:02.

Annonse

Snarveier

Snarvei anmeldelser Filmanmeldelser

Se Vardens siste filmanmeldelser.

Snarvei i helgen I helga

Se bilder fra små og store arrangement i Telemark.

Snarvei agenda Hva skjer

Se hva som skjer i Telemark.

Snarvei varden TV Varden-TV

Se videoklipp og reportasjer på Varden-TV.

Presentasjon av blueshuset

Se flere videoer

al de loner Lysere dager

Al DeLoner er lysere og mer tilgjengelig på sitt nye album.

+ Flere plateanmeldelser

September
Uke Ma Ti On To Fr
35     1 2 3 4 5
36 6 7 8 9 10 11 12
37 13 14 15 16 17 18 19
38 20 21 22 23 24 25 26
39 27 28 29 30      
40              
03.09 - 04.09
03.09 - 03.09
03.09 - 03.09
Friday 03.09
03.09 - 03.09

+ Se alle oppføringer

Kultur på tv/radio

DR2: 15:30 Bøger: Tror du på helvede
P2: 16:03 Kulturnytt
P2: 17:03 Verdt å lese: Gå (Eller kunsten å leve et vilt og poetisk liv) (2)
3sat: 17:15 Kunst & Krempel
SVT HD: 19:00 Kulturnyheterna

» Gå til TV Guiden

Annonse