Programleder Christer Falck og Robinson-deltakerne måtte evakueres i går kveld etter at gradestokken krøp ned mot 30 minus.
Rauland-kulda ble for voldsom
Robinson-deltakerne måtte evakueres i natt.
Gradestokken krøp ned mot 30 minusgrader i går kveld, og dermed tok innspillingsledelsen på Rauland avgjørelsen om å evakuere deltakerne som etter planen skulle ha overnattet under åpen himmel.
- Det ble så ekstremt kaldt at vi ikke fikk noe annet valg enn å evakuere deltakerne. Det ver ikke helsemessig forsvarlig å la dem overnatte under åpen himmel. Det ble vel meldt om ned mot 30 minusgrader i går kveld ved åttetiden da vi begynte å evakuere, men det kan ha vært enda kaldere i løpet av natten, sier informasjonsansvarlig i TV3, Line Vee Hanum.
Ikke luksus
Selv om mange av deltakerne håpet på varme senger og hotellfrokost, så ble det lite med luksus.
- De ble plassert i lavvoer med fyring, så det ble ikke noe overnatting på hotell, sier Hanum.
Kan avlyses
Innspillingen av ekspedisjonen har blitt lagt på vent, og Hanum sier at ekspedisjonen i ytterste konsekvens kan bli avlyst.
- Blir det to uker med ekstrem kulde, så må vi bare avlyse hele greia. Men vi satser på at det ikke blir så kaldt de neste dagene, sier Hanum.
Frostskader
Den kalde telemarksvinteren har også tidligere i innspillingen skapt noen utfordringer.
- Flere har slite med frostskader, og mange som har vært fryktelig kalde. Men alle deltakerne har et voldsomt konkurranseinstinkt, og presser seg kanskje litt hardt. Vi har måttet ta ut noen av deltakerne til behandling, og vi har med leger på stedet. Men det har ikke vært noen veldig alvorlige skader, sier Hanum.
- Vakkert
Til tross for den voldsomme kulda, mener Hanum at Rauland er et ypperlig innspillingssted.
- Det er utrolig vakkert og vi har fått mye uvurdelig hjelp av lokalbefolkning. Utenom kulda så har vi ikke noe å klage på, sier Hanum.
LES OGSÅ:













