BESTE: Merete Junker har etter min mening skrevet sin beste krimroman så langt. FOTO: TORE ØYVIND MOEN
Treffsikker Puma
Alle gode ting er tre, og Merete Junkers «Pumasommer» er hennes beste krim.
Vi begynner å bli kjent med skrivestilen, hovedpersonene og miljøet Merete Junker bruker i sine krimfortellinger, hjemlige Grenland. Denne gang beveger hun seg også til Vinje, med stort hell.
Særlig andre del av romanen opplever jeg som vellykket. Det er driv over oppklaringen av mysteriet og en troverdig slutt, noe jeg savnet i forrige bok, «Tvillingen». Merete Junker tegner også fyldigere portretter denne gang, personene får såre, menneskelige sider, historikk som gjør at man bryr seg om dem.
Mystiske brev
NRK- journalisten Mette Mindes venn, advokat Torkel Vaa er hovedpersonen i «Pumasommer». Han mottar noen mystiske brev med tegning av en puma, helt klart for å skremme. Selv om det ikke blir sagt, skjønner vi raskt at det er Felis, en mann som stadig retter kikkerten sin mot Torkel Vaa i leiligheten hans i Porsgrunn.
Felis er ond. Hvorfor han er ute etter Torkel Vaa, får vi vite i sluttspurten, en slutt det bygges gradvis opp mot. Dette har Merete Junker fått til med spenning underveis, overraskelser og troverdig psykologi. Er du dreven krimelsker, får du dine hints, og treffer du kan du slå deg på brystet. Det kan jo også være en tilfredsstillelse.
Røtter i Vinje
Torkel Vaa har sine røtter i Vinje, og nettopp i røttene hans ligger fasiten. Merete Junker gir oss et bilde av bygdesamfunnet med alt der som finns av generasjonskonflikter, bygdedyr og begravde hemmeligheter. Hun er utvilsomt et friluftsmenneske, og det gir luft til naturskildringene hennes.
Mette Minde spiller en mindre rolle denne gang, men personen utvikler seg i en retning vi liker. Skal vi si det gis håp for kjærlighetslivet hennes? Det er henne vel unt.
Noen drap får vi også med på veien, en 14-årig jente forsvinner, dyr blir drept, men hva har puma med saken å gjøre? Selv det får Merete Junker på plass.
Pumsasommer
Merete Junker
Gyldendal forlag
Kari Gisholt













