Geiteryggen og framtida
I morgen skal politikerne i Skien diskutere framtida til Geiteryggen – nok en gang. Den økonomiske situasjonen er ikke bedre, og usikkerheten ble ikke mindre etter at Kontorbygg varslet at selskapet ønsker å kaste kortene.
Det vil bli bråk uansett. Hvis politikerne lar flyplassen «skure og gå», vil motstanderne mene at de kommunale ressursene bør gå til andre formål. Hvis politikerne har mot til si stopp, vil de nærmest bli hengt ut som folkefiender.
Det blir selvsagt ikke lettere å vurdere avvikling nå som staten har lagt penger på bordet. Flyplassene i Skien og Notodden har fått 12 millioner kroner på deling over statsbudsjettet, noe som kan tyde på myndighetene vil ha fortsatt drift.
For en del pendlere er flyplassen et vesentlig tilbud. Flyplassen betyr også noen arbeidsplasser. Men får vi nok igjen for det vi betaler?
Hvis vi mener at flyplassen er viktig i et samferdselsperspektiv, er det jo greit. Men hvis flyplassen kun består på grunn av lokalpatriotisme, og som et symbol på selvtillit, bør vi revurdere pengebruken.
Geiteryggen rører ved folks følelser, så mye at det kan være vanskelig å få til en fri og åpen diskusjon. Men det må være lov å mene noe om en flyplass uten å bli beskyldt for å være «mot Grenland».
Uansett om vi er for eller imot, framtida vår er ikke avhengig av en flyplass.
Lars Kise, ansvarlig redaktør















