Offensivt fra Nav
Ulike former for trygdesvindel koster samfunnet vårt betydelig summer hvert år. Derfor er det svært positivt at Nav ser ut til å intensivere kampen mot svindel – både gjennom holdningskampanjer og aktive tiltak.
I forrige uke ble det kjent at 88 telemarkinger er anmeldt for svindel av dagpenger, sykepenger og andre trygdeytelser. Til sammen er disse mistenkt for å svindle til seg om lag ti millioner kroner.
Nav har nå kartlagt nordmenns holdninger til svindel. 85 prosent av de spurte mener at trygdemisbruk er svært alvorlig. Det er ganske bra, men undersøkelsen viser også at folk synes det mindre alvorlig å snyte gjennom offentlige ordninger enn å ta fra private, skriver Aftenposten.
Det er nedslående at så mange ikke har mer respekt for fellesskapets midler. Utgiftene til ulike velferdsordninger har økt mye de siste årene, og de komme trolig til å øke i enda større tempo i årene som kommer. Da kan vi ikke akseptere at folk utnytter ordningene og svindler til seg penger de ikke skulle hatt.
Samtidig skal vi være varsomme med å mistenkeliggjøre. Vi må ikke kommer i en situasjon hvor vi skuler på alle som mottar trygdeytelser. De fleste har krav på den støtten de får, og deres hverdag vil bli enda vanskeligere dersom de skal føle seg mistenkeliggjort.
Tiltakene fra Nav er derfor viktige, men de må rette seg mot de riktige.
Lars Kise, ansvarlig redaktør















