Pasientene blir taperne?

Annonse
Annonse

Sykehuset Telemark legger ned rehabiliteringsavdelingen ved sykehuset i Kragerø. Nå er det kommunen selv som må ta hånd om pasientene, men det har ikke kommunen råd til, mener rådmann Ole Magnus Stensrud.

Avviklingen av avdelingen er helt i tråd med samhandlingsreformen. Den legger opp til at flere av de oppgavene
sykehusene gjør i dag skal overføres til kommunene.

Facebook-knapp kommer her

Dette har kommunene vært klar over i lang tid, og mange kommuner er godt forberedt på de utfordringene som vil komme. Noen steder har kommunene også gått sammen og dannet interkommunale løsninger der de selv ikke har råd til å opprette et eget tilbud.

Det hjelper likevel ikke å overføre oppgaver fra staten hvis kommunene ikke har tilstrekkelig med ressurser. Selvsagt skal kommunene prioritere nødvendige helsetjenester, men vi vil nok dessverre se flere eksempler på kommuner som ikke har økonomi til å overta disse oppgavene.

Skal samhandlingsreformen bli vellykket, er det helt nødvendig at enkelte kommuner får overført mer penger fra staten. Det gjelder blant annet flere av de kommunene som «huser» sykehusene.

I tillegg må vi forvente enda bedre kommunikasjon mellom staten og kommunene. Hvis nye oppgaver kommer for brått på kommunene, er det til sjuende og sist pasientene som blir taperne.
 

 



Jobb i Telemark (193)