LATSKAPEN LEVE: Hva gjør vi egentlig med fritiden vår for tiden? Litt for lite, antakelig. ILLUSTRASJONSFOTO: SCANPIX
Fredag – den nye helgen
Har du lurt på hvorfor det stadig er vanskeligere å få tak i folk på fredager? Slutt å lure, her er fakta: Aldri har så mange sett på denne dagen som en del av helga. Enten slutter vi tidligere, eller kommer ikke i det hele tatt.
Fra å være et hardtarbeidende folk, går vi stadig mer inn i fritidsmodus om dagen. Ifølge Statistisk sentralbyrås tidsbrukundersøkelse som ble presentert onsdag, jobber menn under 40 år to timer mindre i uka enn de gjorde for 10 år siden. Andelen som er i inntektsgivende arbeid på fredag, har sunket fra 66 til 56 prosent på bare ti år. De som jobber på fredag, jobber kortere dager. Det er jo forståelig for alle som har oppdaget hyttelivets gleder og weekendopphold i europeiske storbyer. Noen menn har også oppdaget gleden ved å stelle hjemme, noe man selvsagt vet er dårlig betalt – annet enn i hjemlig ære og respekt, da.
Dette er ikke et entydig regnestykke. Svært lite statistikk er det. Saken er at kvinner jobber mer enn før. Sannsynligheten er liten for at kvinnen står igjen og sager tømmer, mens mannen drikker paraplydrink på verandaen. Kvinner har tradisjonelt lav score på undersøkelser der man får betalt får jobben sin, noe som har endret seg positivt de siste årene.
Hva står igjen da? Jo, husarbeid har også sunket. Fra 1980 til 2010 brukte vi i snitt 33 minutter mindre pr. dag på å stelle hjemme. Det skulle bety at den fritiden menn har skaffet seg, neppe brukes hjemme ved vaskekosten. Bare 3 prosent av befolkningen strikker, 8 prosent trener, 13 prosent går spasertur. Men 80 prosent, dere, ser TV i løpet av dagen – og andelen som bruker data (utenom spill) har økt fra 13 til 38 prosent på 10 år. En annen undersøkelse viser at vi veier mer enn før, også. Og drikker mer.
Huffda. Tunge, vindrikkende skjermbrukere.
Ergo: På fredager er vi ikke på jobb, eller bare litt. Resten av dagen gjøres null husarbeid, vi går kanskje en liten spasertur, spiser litt og er på skjermen, data eller tv resten av dagen.
Dette er et bilde vi helst ikke vil ha av oss selv. Men det er der, om enn bare i statistikkene.
Noe av det skumleste man kan lese ut av denne undersøkelsen, er at vi aldri har vært sjeldnere sammen med naboer, slekt og venner enn nå. Sammenlignet med for 20 år siden, er gjennomsnittsnordmannen nesten to timer mer alene. Andelen av sosialt samvær har sunket fra 82 til 68 prosent på 10 år.
Dermed kan vi snart kalle det blank løgn, når godtfolk sier i intervjuer: «Jeg liker å nyte et godt måltid sammen med gode venner.» Det man egentlig foretrekker, er å være i fred og chatte litt med sine 500 nærmeste venner på Facebook i reklamepausene på tv.
Så dere: Ikke bli overrasket hvis det blir mangel på progressive briller snart. Vi skal jo se både på pc og tv samtidig.
Det høres ut som vi er i ferd med å gå under i vår egen misforståtte tolkning av hva som avslapning og kos.
Kanskje tiden er inne til å skru av gullrekka og be et par gode venner på en god snakk? Sånn face to face, off Facebook?
God fredag, uten varmeutslett på lårene av pc’n!
Anne Spånem, kulturredaktør















