VardenNyheter
Det er leder av kriminalavdelingen ved Telemark politidistrikt Knut Ragnar Horst som sier dette i samtale med Varden. Han mener at unge kvinner, som en sikkerhetsforanstaltning, bør forsøke å ha følge med noen når de går gjennom bysentra på de mest utsatte tidspunktene.
I helgen skjedde en ny voldtekt i Skien - ved gang- og sykkelveien bare rundt hundre meter nord for politihuset.
- Dette blir den åttende voldtekt eller voldtektsforsøket i Grenland i sommer. I tillegg har vi noen uoppklarte fra i fjor. Så i alt er det nok over ti tilfeller med voldtekt eller voldtektsforsøk der vi fortsatt leter etter gjerningsmann, sier Horst.
Foreløpig vil ikke politiet gå ut med flere opplysninger når det gjelder voldtekten natt til søndag enn at den 21 år gamle kvinnen mener overgriperen er av utenlandsk opprinnelse. Men hvilke type utenlandsk opprinnelse det kan være snakk om vil krimsjefen foreløpig ikke kommentere.
- Kvinnen blir avhørt mer av oss etter hvert. Men vi ønsker også opplysninger fra folk som var i området nord for politihuset i Skien natt til søndag mellom kvart over tre og kvart over fire på morgenen. Har noen sett en mistenkelig mann luske omkring ved gangveien eller nærområdet så meld fra til oss. Vi har hatt mange avhør av beboere i det aktuelle området, men foreløpig uten resultat, sier Horst.
Voldtatte kvinner i Telemark blir undersøkt av voldtektsmottaket ved Sykehuset Telemark. Er det mulig å ta prøver gjøres det og de sendes til Rettsmedisinsk institutt for analyser.
- Vi vil forsøke å undersøke om det finnes en DNA-profil som kan sjekkes opp mot tidligere prøver i andre tilfeller. Dermed kan vi forhåpentligvis finne ut om det kan være samme gjerningsmann i flere av sakene. Flere av ofrene i tidligere saker har som denne gang ment at det var snakk om gjerningsmenn av utenlandsk opprinnelse. Men om det er samme gjerningsmann i flere saker kan vi ikke vite sikkert ennå, avslutter Horst.
Sex-overgripere har slått til blant annet ved en sti opp fra Kongensgate i Skien i fjor. Og i år både ved Nordentorget og Tordenskioldsgate i Porsgrunn, Bøleveien og Sandviksveien i Skien - samt i Langesund.
Publisert fredag 11. desember 2009 kl. 16:47.
Varden-TV
Klikk deg inn på Varden-TV.
Nyfødte & Nygifte
Se våre bildegallerier av nyfødte og nygifte.
Hva skjer
Se hva som skjer i Telemark.
Opptatt av bil?
Sjekk våre sider om bil og motor.
| NRK Alltid nyheter: | 14:03 | Alltid Nyheter |
|---|---|---|
| P1: | 14:03 | Distriktsnyheter |
| TV4: | 14:25 | Nyhetskanalen |
| TV2 Nyhetskanalen: | 14:30 | Innblikk |
| BBC World: | 14:30 | World Business Report |
(132 bilder)
(123 bilder)
(15 bilder)
(50 bilder)