OPPOVER: Ap-topp Terje Lien Aasland gleder seg over en svært god gallup for partiet. – Oppslutningen viser at folk trenger og etterspør fasthet, sier han.
Ap klatrer kraftig
Arbeiderpartiet klatrer mot gamle høyder på Vardens første meningsmåling før høstens valg.
SOLID VEKST: Ap vokser kraftig fra Vardens måling i september i fjor, mens Frp går voldsomt tilbake. Blant de mindre partiene er det jevnt.
BENKEN: Slik hadde telemarksbenken blitt med dagens måling.
For med en oppslutning på 40,5 prosent, har Ap fullstendig parkert motstanderne. Partiet bykser opp 7,4 prosentpoeng fra Vardens måling i september i fjor. Oppslutningen er også bedre enn ved valget i 2005.
Les også: Stoltenbergs oppskrift til valgseier
Ap får tre på «tinget»
– Dette er en god oppmuntring, men det er langt fram til valget – og det er valget som teller, sier Aps førstekandidat og fylkesleder, Terje Lien Aasland.
Han mener telemarkingene har tro på partiet i urolige tider, og at de får betalt for «å skaffe arbeid til alle og en god håndtering av finanssituasjonen» og at «Jens som statsminister er en stø statsminister for landet».
40,5 prosent gir også gjenvalg for Aps tre representanter på Stortinget.
– Målet er klart; det er tre på «tinget» også i neste periode, for å sikre flertall for en fortsatt rødgrønn regjering. Skulle tredjemandatet glippe, betyr det to minusstemmer for en rødgrønn regjering i Stortinget, sier han.
H: – Usikkert mandat
Bård Hoksrud (Frp) er noe overrasket over Ap-framgangen, men ville jublet for 26,1 prosent ved valget.
– Det er knallbra. Det vil være det beste valget noen gang for oss, sier han.
Torbjørn Røe Isaksen (H) er inne på utjevningsmandatet i målingen, men dette er høyst usikkert. Han vil høyere.
– Utjevningsmandatet er helt bingo, og vi kan ikke basere oss på det, sier han.
– Dette bekrefter at mandatet vårt er usikkert, sier han, og ypper til strid om femtemandatet, noe som betyr kamp mot ringreven Sigvald Oppebøen Hansen (Ap), som er Aps tredjekandidat.
Ikke fornøyde
Høyre pustes i nakken av KrF og SV, men ingen av dem er tilfreds med henholdsvis 7,1 og 7,0 prosent.
– Dette er jeg ikke fornøyd med i det hele tatt. Her er det bare å brette opp ermene og være så synlig som mulig, sier Geir Bekkevold (KrF).
– Dette viser hvor variabelt det kan være. Ingenting er avgjort, men vi tar dette som en positiv utvikling, sier Heidi Hamadi (SV), som måtte notere en katastrofemåling i september, da partiet fikk magre 4 prosent.
Regjeringspartner Sp må også opp noen prosentpoeng. Førstekandidat Anja Hjelseth innrømmer at de «har en jobb å gjøre». Det samme sier Tonje Løwer Gurholt (V).
– Vi kryper litt nærmere Venstre på landsbasis, og det går den rette veien, sier hun.
(Arkivartikkel fra 11.07.2009)















