Annonse

Søk

Hvor vil du søke?

+ Innhold A-Å

Flere kvinner mister jobben

ØKT LEDIGHET: Ledigheten øker i kvinnedominerte yrker som helse, pleie og omsorg, handel og administ

ØKT LEDIGHET: Ledigheten øker i kvinnedominerte yrker som helse, pleie og omsorg, handel og administrativt og humanistisk arbeid. ARKIVFOTO


  • Del på nettet
  • Tips en venn via epost
  • Skriv ut

Tips oss »

Flere telemarkskvinner mister jobben, mens flere menn får nye jobber. Det er nå tendensen i fylket.

Det er nå 3.526 arbeidsledige telemarkinger. Det tilsvarer 4,3 prosent av arbeidsstyrken. Noe overraskende gikk ledigheten litt opp fra september til oktober. I alt ble det 72 flere ledige sist måned. Men tallet på menn uten arbeid gikk ned med 92. Hele økningen i ledighet skyldtes at 164 flere kvinner ble uten arbeid. Av de ledige er 91 permitterte.
Øst-Telemark og Grenland hadde begge en økning i ledigheten, mens tallet på arbeidsledige i Vest-Telemark gikk ned med 87. Vest-Telemark som helhet har en ledighet på 1,9 prosent, og i fylkets beste kommune, Tokke, er ledigheten nå 0,76 prosent.

Kvinneyrker ned

Den registrerte ledigheten gikk litt opp fra i fjor, men dette har delvis å gjøre med at det er få arbeidsmarkedstiltak nå.
At ledigheten går opp for kvinner men ned for menn, skyldes at det er stort behov for arbeidskraft i mannsdominerte yrker som industri, bygg og anlegg. Men samtidig øker ledigheten i kvinnedominerte yrker som helse, pleie og omsorg, handel og administrativt og humanistisk arbeid. Også blant personer med høy utdanning er det nå en økende arbeidsledighet. 975 av dem som er uten jobb er langtidsledige. Det er 139 færre enn i august.

Flere yrkeshemmede

Aetat uttrykker i sin månedlige pressemelding sterk bekymring for at tallet på yrkeshemmede fortsetter å øke sterkt. Det er nå registrert 4.492 yrkeshemmede i Telemark. Det er en økning på 397, altså nærmere 10 prosent, i løpet av det siste året.
I alt har Aetat i Telemark registrert ca. 10.200 personer som er på utkikk etter jobb. Av disse er 3.526 helt ledige, 1.697 delvis sysselsatte, 4.492 yrkeshemmede og 378 folk som går på sysselsettingstiltak. Tilgangen på ledige jobber i Telemark var 479 i løpet av siste måned, 38 flere enn i oktober i fjor.


(Arkivartikkel fra 01.11.2004)

Publisert fredag 11. desember 2009 kl. 14:54.

Annonse

Snarveier

Snarvei: Varden-TV Varden-TV

Klikk deg inn på Varden-TV.

Snarvei: Nyfødte Nyfødte & Nygifte

Se våre bildegallerier av nyfødte og nygifte.

Snarvei: Hva skjer Hva skjer

Se hva som skjer i Telemark.

Snarvei: Bil og motor Opptatt av bil?

Sjekk våre sider om bil og motor.

Odd- Bjorkoy

Kornsirkler på Ballestadhøgda

Odd - br

Se flere videoer

Søk i skattelistene
for 2008

Nyheter på tv/radio

Al Jazeera Int.: 13:30 Listening Post
BBC World: 13:30 GMT with George Alagiah
TV5 Frankrike: 13:30 Le journal de la RTBF
Sky News: 13:30 Sky News Today
NRK 2: 13:40 fra Troms og Finnmark

» Gå til TV Guiden

Annonse