FORNØYD: Reklamen for Grenland virker, mener Ann-Iren Haugen og Ståle Tveit. Foto: Fredrik Pedersen
Grenlandsreklame virker ikke
61 prosent av 4.000 spurte sier de er upåvirket av den siste reklamekampanjen som skal få folk til å flytte til Grenland.
MÅLTE EFFEKTEN: Jan Magne Stensrud mener resultatene er bra, selv om tallene for hvor mange som har latt seg påvirke av reklamen til ViG ikke er høye. Foto: Fredrik Pedersen
De fleste som Vekst i Grenland ønsker å få til å flytte hit, lar seg altså ikke påvirke av reklamen.Det er en markedsundersøkelse som Vekst i Grenland (ViG) har fått utført nå i sommer som viser det.
Ingen er mye påvirket
De har undersøkt effekten av ulike tiltak de har prøvd for å få folk til å flytte hit. De har spurt både folk som bor i Grenland og noen av de 4.000 potensielle innflytterne de har på sine kontaktlister.
Den siste gruppa fikk et spørsmål om de var blitt påvirket av den siste reklamekampanjen for å flytte til Grenland. 61 prosent svarte nei. 38 prosent svarte i noen eller i en viss grad, mens ingen ville si at de var blitt mye påvirket av den.
– Dette er likevel gode resultater, sier Jan Magne Stensrud fra byrået som har gjort undersøkelsen, SMI analyse.
Riktig pengebruk
Den siste reklamefilmen og brosjyren om å bo i Grenland som ViG distribuerte til alle husstander i Grenland samt de fire tusen potensielle, ble sett og lest av 40 prosent av det spurte. På en skala fra 0 til 7 scoret filmen 3,7. Også dette regnes som gode tall. 19 prosent klarte å lokke fram minnet om TV-reklamen høsten 2007 fra hukommelsen.
Mer enn 80 prosent mener at kampanjene for å få flere til å flytte til Grenland er riktig bruk av offentlige penger.
Arrangementer best
Hva virker best? Summen av svarene gir en klar konklusjon: Store arrangementer! For å illustrere poenget hadde ViG invitert pressen til popcorn og MGP-film i kinoen i Skien.
– Vi har vært veldig heldige med de to gangene vi har hatt delfinaler for MGP i Skien fritidspark. Men vi tror nok kanskje at den største effekten av det arrangementet allerede er tatt ut, sier ViGs direktør Ståle Tveit og markedssjef Ann-Iren Haugen.
Spør om hjelp
Visningsturer og praktisk bistand til innflyttere er andre tiltak som scorer høyt i undersøkelsen. Og det siste har ViG fått merke i praksis.
– Det er mange som henvender seg til oss og spør etter hjelp med å finne bolig til leie, fordi de vil prøve å bo her før de kjøper noe, forteller Haugen. Og de har hjulpet til, selv om dette strengt tatt er utenfor ViGs oppgaver.
ViG har holdt flere reklamearrangementer i Oslo.
– Næringslivet var en pådriver for å få til dem. De er klare på at attraktive arbeidsplasser er det aller viktigste, sier Ståle Tveit.
Fem års arbeid
ViG har arbeidet systematisk med å få folk til å flytte hit de siste fem årene. Arbeidet har fokus på folk i alderen 24–44 år. De to siste årene har folketallet vokst med 0,7 og 0,8 prosent. Nå er de spent på hva årets tall vil bli. Og så må ViG forberede seg på nye og større oppgaver når også Kragerø og Drangedal blir med i organisasjonen.















