VardenNyheter
FÅR PORSELENET:Markedssjef på Porsgrunds Porselænsfabrik, Torbjørn Waag, er lettet over at høyesterett ikke lot saken gå videre. FOTO: KRISTIN BERGE
PORSGRUNN- Sørgelig! sier Inger Anders Kise, styreleder for museet når hun hører at saken er "nektet fremmet" i høyesterett.
- Ikke overraskende, sier Torbjørn Waag, markedssjef på porselensfabrikken.
Dermed er saken avgjort, det er farbrikken som er den rettmessige eieren til flere tusen porselensgjenstander - museet har bare lånt samlingen.
- Nå er dommen rettskraftig, og vi vil ta kontakt med konservatoren på museet for å avtale overlevering, sier Waag. Han ser ikke bort fra at fabrikken kan nyte godt av porselenet allerede denne turistsesongen.
- Det er spesielt noen klenodier vi er sugne på, sier Waag og sikter til et porselensbord og et par flotte urner som ble laget ikke lenge etter at fabrikken åpnet i 1885.
Petter Stordalen, som har lovet å betale rettssaken for museet, får nå en regning på rundt 232.000 kroner - de siste 8.000 er omkostningene kjæremålsutvalget tar for å ha sett på saken.
Publisert fredag 11. desember 2009 kl. 18:43.
Varden-TV
Klikk deg inn på Varden-TV.
Nyfødte & Nygifte
Se våre bildegallerier av nyfødte og nygifte.
Hva skjer
Se hva som skjer i Telemark.
Opptatt av bil?
Sjekk våre sider om bil og motor.
| NRK Alltid nyheter: | 13:00 | Dagsnytt |
|---|---|---|
| P2: | 13:00 | Dagsnytt |
| P3: | 13:00 | P3nyheter |
| P1: | 13:00 | Dagsnytt |
| Al Jazeera Int.: | 13:00 | News |
(132 bilder)
(123 bilder)
(15 bilder)
(50 bilder)