IKT Grenland på «topp fem» i Europa

IKT-miljøet i Grenland har klart å bygge hverandre gode. Så gode at de nå får skryt av et tysk analysefirma.

Annonse
Annonse

Analysefirmaet, Kompetenznetze, som er underlagt den tyske regjeringen, har analysert nærmere 100 europeiske næringsklynger. IKT-næringen i Grenland er helt i toppskjiktet. Kompetenznetze gir IKT Grenland strålende karaktereer og rangerer dem på topp blant 12 europeiske IKT-klynger, og som «topp fem» blant de 85 klyngene i Europa som de var sammenlignet med per. 1 november 2009.

- Dette er en solid anerkjennelse av det unike IKT-miljøet som er vokst fram i Grenland. Den analysen vi har vært gjennom viser at vi er svært gode og at vi får mye ut av å organisere oss i et klyngesamarbeid, sier prosjektleder i IKT Grenland, Tor-Arne Bellika (bildet) i en pressemelding.

Siden 2007 har IKT-klyngen gått fra å være rundt 25 bedrifter til om lag 50 i dag - og det etabelers stadig nye.

- Sammenlignet med andre deler av Norge ser vi at veksten i Grenland er i en særstilling. I perioden 2000-2008 vokste sysselsettingen i næringen vår med 268 prosent. I Oslo var veksten 20 prosent, sier Bellika.