MØTTE BAMSEN ETTERPÅ: Først fotograferte Jeanette F. Aamyri bjørnesporene. På vei hjem observerte hun bjørnen på hundre meters avstand. Nede til venstre sees en ski. FOTO: Jeanette F. Aamyri
Jaget bort bjørnen
Først dukket gaupa opp på tunet, og samme ettermiddag så familien bjørnen like ved.
DIGER LABB: Bjørnen har satt solide avtrykk i snøen.
VINJE Lørdagen ble ikke helt den samme for Jeanette Femtegjeld Aamyri og familien på Hylland Uppistog i Vinje, 2 km fra Åmot sentrum mot Rauland. Først på dagen så de gaupe på tunet, ikke lenge etter kom en telefon fra en skiløper som hadde sett bjørnespor ved stølen fire kilometer unna.
Les også:Uvisst om bjørnen blir i området
21-år gamle Jeanette Femtegjeld og samboer Aasmund Hylland Olsnes, svigerforeldre Aslak Hylland Olsnes og Bjørg Dale Olsnes, la i vei på ski for å se selv.
Da vi kom til stølen, så vi straks sporene, men ingen bjørn, forteller Jeanette på telefonen søndag i bil på vei til skitur på Hovden.
Bjørnen hadde fulgt skiløypa der og sporene hadde retning hjemover.
På vei mot tunet
Da vi kom hjem igjen i 17-tida, og nærmet oss gården ovenfra, så vi plutselig noe som beveget seg til høyre nedenfor oss. Først var vi litt usikre på hva det var, men 100 meter fra skjønte vi at det var bjørnen. Den labbet i vei, fra skogen over jordet og var ved stabburet rundt 40 meter fra tunet da vi så den.
Og der hadde Jeanette sin 13 år gamle nordlandshest Drage og en sau gående ute i en innhegning. Ikke noe tydet på at de ante fare. Sauen som ikke skal lamme er for øvrig en ren selskapssau for Drage. Så skjedde alt raskt.
Vi hoia og lagde masse støy, fortsetter Jeanette.
Aasmund og faren rente nedover. Bjørnen la fort merke til oss og bråsnudde og løp tilbake mot skogen.
Først da så også hesten opp.
Flytte hesten
Jeanette som opprinnelig er fra Haukeli, har fått igjen pusten nå.
Men det var ikke så koselig da bjørnen gikk der, sier hun.
Og Drage som hun har hatt i mange år?
Jeg tror jeg skal flytte Drage og sauen tilbake til Haukeli.
Er det andre dyr omkring der?
Nei, bare hunder og katter. Nærmeste nabo bor 150 meter unna.
(Arkivartikkel fra 21.04.2008)

























