Annonse

Søk

Hvor vil du søke?

+ Innhold A-Å

Kreftalarm avblåst

IKKE KREFT: Det er ikke avdekket noen krefttilfeller ved helseundersøkelsen, fastslår sykepleier Ann

IKKE KREFT: Det er ikke avdekket noen krefttilfeller ved helseundersøkelsen, fastslår sykepleier Annika Sundelin og lege Arvid Røed. FOTO: KJELL AULIE


  • Del på nettet
  • Tips en venn via epost
  • Skriv ut

Tips oss »

FORNØYDE: Eivind Clausen (f.v.), Knut Timland og Nils Bjørnflaten er veldig fornøyd med at Tinfos ha

FORNØYDE: Eivind Clausen (f.v.), Knut Timland og Nils Bjørnflaten er veldig fornøyd med at Tinfos har bekostet den store helseundersøkelsen. FOTO: KJELL AULIE

Det er ikke avdekket lungekreft blant noen av de tidligere ansatte ved Notodden Smelteverk som har vært med i en omfattende helseundersøkelse.

- Det er veldig bra i forhold til hva jeg fryktet, sier Knut Timland, en av tre tidligere Tinfos-ansatte som ba bedriften sette i gang en helseundersøkelse blant tidligere ansatte ved smelteverket, som for øvrig ble lagt ned i 1987.
Det er Ble Bedriftshelsetjeneste som står bak undersøkelsen. Regningen på 750.000 kroner er i sin helhet dekket av Tinfos AS. Tilbudet ble gitt til 916 tidligere ansatte. 755 av disse fikk tilbud om undersøkelse på Notodden, mens de resterende fikk et liknende tilbud via sin fastlege på hjemstedet dersom de bodde mer enn ti mil fra Notodden.
- Av de 755 som fikk tilbud på Notodden møtte 380 opp. Det tror jeg er veldig bra, sier lege Arvid Røed.

Ikke vitenskapelig

Bakgrunnen for at Timland, sammen med Nils Bjørnflaten og Eyvind Clausen, tok et initiativ overfor Tinfos, var at mange tidligere ansatte kan ha vært eksponert for asbest. Det kreftfremkallende stoffet ble i mange år brukt som isolasjonsmateriale ved smelteovnene. Arvid Røed presiserer at undersøkelsen ikke er vitenskapelig utført, men kun et tilbud om helsekontroll med fokus på mulig tidligere asbesteksponering. Det er altså ikke avdekket noen tilfeller av kreftsykdom verken i lunger eller lungehinner. Forekomster av mulige asbestrelaterte lungehinneforandringer viser en hyppighet på linje med undersøkelser i andre land.
- Men disse forandringene er ikke tegn på sykdom, kun et tegn på at den ansatte kan ha vært eksponert, sier Røed.

Mange røykere

Ved en lungefunksjonsundersøkelse har 9,8 prosent av de undersøkte reduserte verdier. Røyking er den viktigste årsaken og hele 80 prosent av de tidligere Tinfos-ansatte har opplyst at de røyker eller har vært tidligere røykere.
- Kombinasjonen røyk og asbest er en veldig dårlig kombinasjon. Også antall røykere i dag er over landsgjennomsnittet, men over halvparten av de tidligere Tinfos-ansatte har sluttet å røyke, fastslår legen.
To tredjedeler av de undersøkte har normal lungefunksjon, mens røntgen av lungene viser at 70 prosent har en helt normal tilstand.
- Det finnes personer med redusert lungefunksjon. Men det er mange faktorer som spiller inn og vi kan ikke si at det skyldes deres arbeid ved jernverket, sier Røed.

Rettssak på gang

- Vi har ikke vært ute etter en vitenskapelig undersøkelse. Mange tidligere ansatte følte seg utrygge etter mye fokus på asbest og kreft. Målet var derfor å få til en helseundersøkelse av hvert enkelt individ, sier Nils Bjørnflaten.
- I den grad det er ønske, vil vi lage et opplegg for videre oppfølging. Mulighetene for at det kan dukke opp lungeforandringer på et senere tidspunkt, er til stede, sier Øyvind Odden i Tinfos AS.
Tinfos har tidligere utbetalt erstatning til enken etter en ansatt som døde av lungekreft. En rettssak som en annen enke har anlagt mot selskapet, vil komme opp for tingretten om kort tid.


(Arkivartikkel fra 17.11.2004)

Publisert fredag 11. desember 2009 kl. 15:04.

Annonse

Snarveier

Snarvei: Varden-TV Varden-TV

Klikk deg inn på Varden-TV.

Snarvei: Nyfødte Nyfødte & Nygifte

Se våre bildegallerier av nyfødte og nygifte.

Snarvei: Hva skjer Hva skjer

Se hva som skjer i Telemark.

Snarvei: Bil og motor Opptatt av bil?

Sjekk våre sider om bil og motor.

Odd- Bjorkoy

Kornsirkler på Ballestadhøgda

Odd - br

Se flere videoer

Søk i skattelistene
for 2008

Nyheter på tv/radio

Al Jazeera Int.: 13:30 Listening Post
BBC World: 13:30 GMT with George Alagiah
TV5 Frankrike: 13:30 Le journal de la RTBF
Sky News: 13:30 Sky News Today
NRK 2: 13:40 fra Troms og Finnmark

» Gå til TV Guiden

Annonse