KUTTER OG SATSER: Fra neste uke får du ikke lunsj på Bruket. Gutta vil heller satse friskt på kvelden. Medeier Asgeir Arneberg (til venstre) og daglig leder Tam Vo Thanh er positive.
Kutter lunsjen - satser større
Daglig leder på Bruket har trua på Skien som restaurantby og snur opp ned på dagens konsept.
Mai 2011 åpnet Bruket i de gamle lokalene til «To måker» i Hjellen. Etter en god sommer valgte de å satse på egen lunsjmeny – et tilbud de har hatt i flere uker. Men nå legger de ned formiddagsmaten.
– Vi har ikke nok lunsjgjester. Det er rolig i byen på denne tiden av året. Og lunsjen er et vanskelig segment i en mindre by, sier daglig leder Tam Vo Thanh.
Det er ikke er særlig lunsjkultur i Skien, mener Vo Thanh, som har vært i Skiens restaurantmiljø i mange år. Men han er svært optimistisk på vegne av Skiens sosiale liv.
– Har stor tro på byen
– Det er bedre restaurantmiljø i Skien enn på lenge, med flere ulike konsepter, som den nystartete indiske og gutta på brygga. Men flere steder betyr også mer konkurranse. Foreløpig er det ikke et bedre marked for restaurantene, sier han, og legger til:
– Men folk har blitt flinkere til å gå ut. Jeg har stor tro på byen. Det bygges mange nye leiligheter, og en del unge flytter tilbake etter endte studier, sier den daglige lederen, som tror Bruket har et fortrinn ved å være sjønært.
– På sommeren var det godt med folk her. Men når gradestokken viser femten minus er det kanskje ikke like naturlig å gå ned til vannet, sier Vo Thanh, og understreker at det tar tid å bygge opp en kundemasse.
– Dere gir ikke opp lunsjen for fort?
– Nei, september, oktober og januar var ekstremt stille ved lunsjtider. Nå har vi ikke økonomi til å holde på det tilbudet lenger, sier medeier Asgeir Arneberg.
Større satsing på kort tid
Siden den første serveringen i fjor har restaurantens åpningstider vært fra 11 til 23. Mandag har de holdt stengt. Sammen med lunsjkuttet skienker de inn på arbeidstiden: Fra neste uke, tirsdag, åpner de klokken 17. Mandager blir restaurantdag, og søndager holder de stengt.
Nå skal kundene skal få mer å bite i: Heretter settes en treretters på menyen. Og den blir ny hver uke.
– På kvelden har folk bedre tid, de sitter lenger og koster på seg dyrere retter, sier Arneberg, og legger til at kollegene skal samle krefter mot en ny sesong.
For motet har de ferske driverne intakt.
– Nå har vi god tid til å forberede oss til våren. I mai åpner vi lunsjtilbudet igjen. Da fyrer vi opp grillen og får inn litt musikk og underholdning, smiler de.















