MER POSITIVT: Kristine Kværnes (16), Tonje Ballestad (16), Nikita Casandra Jakobsen (17) og Margaret Lund Aakre (18) synes det var greit å høre litt om hvordan man kan tenke mer positivt i hverdagen. BEGGE FOTO: KARINA HAGEN

Når det blir for tøft...

I går ble alle førsteklassingene ved Porsgrunn videregående skole kurset i mental helse. – Fint med tips, konkluderer elevene.

Annonse

MENTAL HELSE: Psykologene Sime Hiorth Sulejewski og Bente Jellum snakket mental helse med elevene i førsteklasse på Porsgrunn videregående skole.

Annonse

At ungdomsårene tidsvis kan være både tøffe og ubarmhjertige, er noe de aller fleste av oss har følt på kroppen.

Det kan være slitsom å "finne seg sjæl". Ofte er spørsmålene flere enn svarene.

Mangelvare

Dette har ledelsen ved Porsgrunn videregående skole tatt til etterretning og arrangerte i går temadagen " Positiv psykologi i praksis". Alle førsteklassingene fikk mulighet til å delta på et halvannen time langt foredrag holdt av Bente Hjellum og Simen Sulejewski.

Hver og en fikk med seg en skreddersydd guide til hjelp når livet blir i tøffeste laget.

– Man lærer så mye om forebygging av somatisk helse og hva du skal gjøre for unngå for eksempel forkjølelse, men når det gjelder mental influensa er det forholdsvis lite kunnskap, forklarer duoen som blant annet jobber ved Helsestasjon for ungdom i Porsgrunn.

– Vi deler ut et hefte som er skreddersydd av oss. Det er en slags selvhjelpsguide, eller en verktøykasse med råd, over hva du kan gjøre for å få og ha det bra mentalt.

Rekker ikke sove

Selvhjelpsheftet tatt utgangspunkt i hverdagsvanskene og ting de aller fleste kan kjenne seg igjen i.

– Den er bygd opp på bakgrunn av våre erfaringer og annen forskning.

– Hvordan står det egentlig til med helsen til ungdom i dag?

– Vår erfaring er at det er veldig mange som er skrekkelig flinke. De gjør så mye og stiller veldig høye krav og har store forventninger til seg selv. Man skal rekke alt.

Venner, skole og fritid. De blir veldig slitne av å rekke alt og kan føle at det ikke er tid til å sove.

Konkrete tips

Varden møtte Kristine Kværnes (16), Tonje Ballestad (16), Nikita Casandra Jakobsen (17) og Margaret Lund Aakre (18) i gangen etter foredraget.

– Det var veldig greit å få med seg og fint med konkrete tips, konkluderte jentene.

– Fikk dere noen gode tips?

– Ofte kan det være vanskelig å sovne, man blir liggende og gruble. Et tips var å ha en blokk liggende som man kan skrive ned tankene i. Og det kan jo være noe!


(Arkivartikkel fra 20.01.2009)
 



Jobb i Telemark (178)