Annonse

Søk

Hvor vil du søke?

+ Innhold A-Å

- På helsa løs for brannfolkene

SLITNE: Brannfolkene på Notodden er både psykisk og fysisk slitne som følge av hjemmevaktordningen,

SLITNE: Brannfolkene på Notodden er både psykisk og fysisk slitne som følge av hjemmevaktordningen, sier tillitsvalgt Kåre Helgaseth. FOTO: KJELL AULIE


  • Del på nettet
  • Tips en venn via epost
  • Skriv ut

Tips oss »

Den nye vaktordningen med hjemmevakter går på helsa løs for brannmannskapene på Notodden.

Arbeidstilsynet ser svært alvorlig på påstander fra ansatte om at vaktordningen fører til store fysiske og psykiske belastninger. Inspektør Gunn Berit Gjevestad sier at tilsynet vil undersøke om det er foretatt endringer som gir økt belastning og hun utelukker ikke at tilsynets folk snart dukker opp på Notodden.
Stridighetene omkring brannordningen har rast i mange år. Det toppet seg i forkant av vedtaket om ny brannordning, et vedtak som ble satt ut i livet fra januar 2004. Men også i 1999 var det en konflikt som endte med at kommunen ble truet med dagbøter av Arbeidstilsynet.

Skulle spare

Før den nye vaktordningen ble iverksatt tok de tillitsvalgte opp problematikken med å ha to mann på brannstasjonen og to mann på hjemmevakt. Et flertall av politikerne var imidlertid fast bestemt på å gå over fra en såkalt kasernert styrke til en ordning med kombinert stasjons- og hjemmevakt. Motivet var å spare penger.

Kjørte utfor

Tillitsvalgt Kåre Helgaseth sier at de ansatte nå er så slitne at det går på helsa løs, både fysisk og psykisk. Han håper tilsynet snart kommer på banen og poengterer at det er uheldig med stressede brannfolk på jobb. Helgaseth har selv vært utsatt for et uhell under utrykning hjemmefra. Det skjedde da han var på vei til en husbrann i vinter. Den lille utrykningsbilen han brukte på hjemmevakta skled av veien på det glatte føret, noe som gjorde at han kom forsinket fram til brannstedet. De øvrige mannskapene var helt avhengig av ham for å komme i gang med eventuelt livreddende arbeid.
- Heldigvis viste det seg at det ikke var folk i det brennende huset, slik de første meldingene gikk ut på. Det er veldig trist hvis det må gå menneskeliv tapt før noen reagerer, sier han.

Mange alarmer

Helgaseth sier at belastningen på ansatte og deres familier er stor. 184 dokumenterte utrykninger på kvelds- eller nattetid det første året av den nye vaktordningen, viser at det ikke bare er en sjelden gang alarmen går.
- Beredskapen er altfor dårlig. Det er et kjempeproblem at hjemmevaktene aldri er på brannstedet samtidig med førstebilen. Da kunne vi kledd oss i bilen og drillet mannskapene på vei ut til brannstedet slik det skal gjøres, sier Helgaseth, som legger til at bedriftshelsetjenesten nå vil bli trukket inn for å se nærmere på arbeidsmiljøet ved brannstasjonen. Også Kommunalansattes Fellesorganisasjon (KFO) har engasjert seg i saken.

Fullt lovlig

Kommunen holder seg innenfor DBEs dimensjoneringskrav som slår fast at kravet til kasernert styrke kommer først ved et innbyggertall på 20.000. Brannsjef Torgeir Kittilsen sier i et brev til Arbeidstilsynet at han stiller seg undrende til at tilsynet oppfatter DSBs regelverk som utilfredsstillende og dårlig. Han viser også til lovligheten av å bruke hjemmevakt i forhold til arbeidsmiljøloven.


(Arkivartikkel fra 08.06.2005)

Publisert fredag 11. desember 2009 kl. 16:28.

Annonse

Snarveier

Snarvei: Varden-TV Varden-TV

Klikk deg inn på Varden-TV.

Snarvei: Nyfødte Nyfødte & Nygifte

Se våre bildegallerier av nyfødte og nygifte.

Snarvei: Hva skjer Hva skjer

Se hva som skjer i Telemark.

Snarvei: Bil og motor Opptatt av bil?

Sjekk våre sider om bil og motor.

Odd- Bjorkoy

Kornsirkler på Ballestadhøgda

Odd - br

Se flere videoer

Søk i skattelistene
for 2008

Nyheter på tv/radio

NRK Alltid nyheter: 13:03 Alltid Nyheter
P1: 13:03 Distriktsnyheter
DR1: 13:05 Aftenshowet 2. del
NRK 2: 13:05 Distriktsnyheter
NRK 2: 13:05 fra Sør- og Nord-Trøndelag

» Gå til TV Guiden

Annonse