VardenNyheter
DREPT: Dette rådyret ble tatt av gaupefamilien i Sauland. FOTO: ESPEN MARKER
NI MÅNEDER: Gaupa som ble skutt er født i mai i fjor og veide nå 9,3 kilo. FOTO: ESPEN MARKER
HJARTDAL Rovviltnemnda har satt klare vilkår om at det ikke skal jaktes aktivt på familiegrupper. Dobbelt ille synes jegerne det er siden Fosse er Statens Naturoppsyns mann i denne delen av fylket.
Jeg har allerede hatt veldig mange reaksjoner og det er stor frustrasjon i miljøet, sier Kjell Brenne, som jakter gaupe i Valebø og Sauherad-traktene.
De samme reaksjonene har Varden fått fra flere jegere i det distriktet der den ni måneder gamle gaupa ble skutt torsdag ettermiddag.
Leder i Rovviltnemnda, Lars Bjaadal, innrømmer at også han har fått flere reaksjoner på skytingen.
Det skal ikke drives aktiv jakt på familiegrupper. Man skal forsøke å avgjøre i forkant om det er snakk om en slik gruppe. Litt feilmarginer må man kunne ha. Men du skal ikke gå ut og starte aktiv jakt, sier Bjaadal.
Var noen i kontakt med deg i forkant av skytingen?
Nei, jeg visste ingen ting. Det er Statens Naturoppsyn som skal gjennomføre de intensjonene rovviltnemnda har lagt. De kan ikke ha sine egne vurderinger. Det bør være den samme rovviltnemnda som tolker tvilsspørsmål. Derfor hadde det ikke gjort noe om vi hadde blitt kontaktet i forkant, sier Lars Bjaadal til Varden.
Bjaadal fikk raskt spørsmål fra andre jegere om de kunne få tilleggsdyr, men det har ingen fått, så langt.
Vi får se etter helga hvordan utviklingen er i de andre områdene og ta et standpunkt til det da, sier han.
Espen Marker i Statens Naturoppsyn (SNO) er regionsansvarlig for rovvilt i Telemark, Vestfold og Buskerud. Av hensyn til den vurderingen som nå skal gjøres omkring saken, ønsker han ikke å gå i detalj om hva som førte fram til at gaupeungen ble skutt.
Det vil nå bli skrevet en rapport til rovviltnemnda. Så får nemnda vurdere om hendelsesforløpet er i tråd med reglene. Jeg vil også be om en vurdering av min habilitet som rapportskriver, siden jeg var i dialog med Fosse før gaupa ble skutt, sier Espen Marker til Varden.
Publisert lørdag 12. desember 2009 kl. 02:13.
Sist oppdatert onsdag 16. desember 2009 kl. 18:28.
Varden-TV
Klikk deg inn på Varden-TV.
Nyfødte & Nygifte
Se våre bildegallerier av nyfødte og nygifte.
Hva skjer
Se hva som skjer i Telemark.
Opptatt av bil?
Sjekk våre sider om bil og motor.
(20 bilder)
(4 bilder)
| NRK Alltid nyheter: | 15:00 | Dagsnytt |
|---|---|---|
| P3: | 15:00 | P3nyheter |
| P2: | 15:00 | Dagsnytt |
| P1: | 15:00 | Dagsnytt |
| Al Jazeera Int.: | 15:00 | Newshour |
Få tilsendt linken i en tekstmelding på mobilen din
Ditt mobilnummer:
