VardenNyheter
DELER TIL MINIUBÅT: Simen Ødergård i forgrunnen har besøk av 12 andre TAF-ere fra Porsgrunn videregående skole. Fra venstre: Kjetil Groa fra BIS plastverksted, Per Christian Strømstad, Runa R. Haglund, Jørgen Skårdal, Vegard Thommesen, Robert Pedersen, Magnus Jacobsen, Nora Løvåsen, Maria Linn Naphaug, Liv E. Holtskog, Stian Kristiansen, Marit Svartdal, Ella Omsland og Anders Sæther Tøvik. Jostein O. Hals var ikke til stede da bildet ble tatt. Delene på bildet skal bli skroget på en miniubåt.ALLE FOTO: TORE ØYVIND MOEN (FOTO: Tore Øyvind Moen)
– Jeg skal være her i fire år, sier han fornøyd.
Simen begynte som lærling ved plastverkstedet til BIS i høst, og han stortrives.
– Jeg elsker å være her. De har så lett humor, sier han og smiler bredt.
Simen har gått inn i det desidert tøffeste videregående løpet noen elev kan ta. Han gjør unna både allmenn og yrkesfaglig linje på fire år. Normalt er dette et sjuårig utdanningsløp.
– Jeg har nok litt mer lekser enn kameratene mine, sier han like blid.
Men han har ikke tenkt å gi seg med det. Etter disse fire åra hvor han får både fagbrev og vitnemål fra allmennlinja, vil han fortsette med sivilingeniørutdannelse, enten i Porsgrunn, Trondheim eller Sverige, og så etter ni år:
– Håper jeg at jeg får jobb her på plastverkstedet, sier han med overbevisning.
BIS plastverksted på Herøya er et av få industrimiljøer i hele Europa, som favner alt av plastteknologi. Her jobbes det med high-tech og produksjon av skrogene til undervannsfartøyene Hugin parallelt med alt som heter plastrør og i tillegg har de spesialkompetanse på å bygge forskningsinstallasjoner til både offshore og landbasert industri.
To dager i uka er Simen på Herøya. De tre andre er han på Porsgrunn videregående skole.
– Det er ganske hardt, for det er mye å lære, innrømmer han. Det var en kamerat som fortalte Simen om TAF (Tekniske og Allmenne Fag).
– Det er mange som ikke vet hva det er, og det er synd, for dette er en kjempeutdannelse, sier han.
Denne dagen har de besøk av 13 andre TAF-ere. Dette er elever som jobber med et prosjekt om plastmaterialer. Simen forteller hva han driver med. Elevene følger nøye med.
– Vi har hatt TAF-ordningen ved Porsgrunn videregående skole i åtte år, forteller lærer Hans Olav Dyrseth. Han understreker at dette er høyt motiverte og krevende elever.
– Det er ikke alle som går inn i et like langt løp som Simen har planer om, men alle elevene har til felles at de ikke dropper ut, og disiplinproblemer finnes ikke, forteller han.
Publisert tirsdag 16. februar 2010 kl. 10:10.
Sist oppdatert tirsdag 16. februar 2010 kl. 13:09.
Varden-TV
Klikk deg inn på Varden-TV.
Nyfødte & Nygifte
Se våre bildegallerier av nyfødte og nygifte.
Hva skjer
Se hva som skjer i Telemark.
Opptatt av bil?
Sjekk våre sider om bil og motor.
(132 bilder)
(123 bilder)
(15 bilder)
(50 bilder)