Annonse

Søk

Hvor vil du søke?

+ Innhold A-Å

- Vi skvatt - pensjon er vår hellige ku

USPISELIG: Pensjon har vært Fagforbundets hellige ku. Vi var ganske enige om at pensjonskommisjonens

USPISELIG: Pensjon har vært Fagforbundets hellige ku. Vi var ganske enige om at pensjonskommisjonens innstilling var totalt uspiselig, sier lederen i Fagforbundet i Telemark, Vidar Stang.


  • Del på nettet
  • Tips en venn via epost
  • Skriv ut

Tips oss »

Fagforbundets mektige leder, Jan Davidsen, kan åpne for kutt i pensjoner. Han kan imidlertid vente seg tøff kamp innad i organisasjonen.

Medlemmene i Fagforbundet er med full opptjening i dag sikret 66 prosent av sluttlønnen i pensjon ved fylte 67 år, uavhengig av hva som skjer med folketrygden. Pensjonen er en av Fagforbundets gulrøtter for å få offentlig ansatte til å bli medlemmer. For langtfra alle er spesielt godt avlønnet.
Nå åpner lederen, Jan Davidsen, for en forandring, vel å merke hvis han får noe igjen. Overfor Dagens Næringsliv vil Davidsen verken avvise indeksregulering eller delingstall. Det hele vil avhenge av innretning og hvilken sosial profil endringene vil få.

Skvatt i taket

Mange i Fagforbundet skvatt imidlertid taket, da de fikk høre at Davidsen har satt døra på gløtt.
- Ja, jeg er meget overrasket. Pensjon har vært en av våre viktigste saker og vi har flagget den høyt. Jeg synes det låter meget merkelig hvis det nå skal gjøres grep som vil gjøre det verre for våre folk. Pensjon har vært Fagforbundets hellige ku. Vi var ganske enige om at pensjonskommisjonens innstilling var totalt uspiselig. Fagforbundet skal være en garantist for at våre medlemmer ikke skal få dårligere vilkår når de en gang lar seg pensjonere, sier lederen i Fagforbundet i Telemark, Vidar Stang.
Stang er i dag på Fagforbundets landsmøte. Der står ikke pensjon på dagsorden, men han regner med at Davidsens utspill vil bli heftig diskutert.

Presser på for forlik

Arbeiderpartiet har den siste tiden ført intense samtaler med LO for å få til et pensjonsforlik mellom partiet og LO. Hvis LO skal bli med på et forlik, er man nødt til å ha Fagforbundet med sine 290.000 medlemmer i ryggen.

Grasrota

Pensjonssaken er et hett tema innen andre deler av fagbevegelsen.
- Et pensjonskompromiss fra toppen av Youngstorget vil gi opprør på grunnplanet i LO.
Det spår lederen av LO i Oslo, Kleiv Fiskvik, overfor Klassekampen.
- Et kompromiss nå vil være ødeleggende for valgkampen neste år. Det vil skape stor frustrasjon blant LO-medlemmene. Vi må heller satse på vinne valget slik at det neste Storting kan sikre et godt pensjonssystem, sier Fiskvik. Fortsatt forverring for kvinner og lavtlønte
Etter uttalelsen har Davidsen forsøkt seg som brannslokker.
- Regjeringens forslag er tilpasset dem med lett psykisk og fysisk arbeid og har arbeidsgivere som er glade i eldre arbeidstakere, og ikke vanlige arbeidsfolk som renholdere, bussjåfører, hjelpepleiere og brannmenn. Alle skal ha en anstendig pensjon de kan leve av, derfor kan ikke Fagforbundet godta en rekke av forslagene fra regjeringen, sier Fagforbundets leder Jan Davidsen.

- Det ikke aktuelt å forhandle bort den offentlige tjenestepensjonsordningen slik regjeringen foreslår. Vi sier ja til reformer, men vi kan ikke akseptere at de som fra før tjener lite skal få redusert pensjon og de med høy inntekt få bedre pensjon, konstaterer forbundsleder Jan Davidsen.


(Arkivartikkel fra 11.12.2004)

Publisert fredag 11. desember 2009 kl. 15:16.

Annonse

Snarveier

Snarvei: Varden-TV Varden-TV

Klikk deg inn på Varden-TV.

Snarvei: Nyfødte Nyfødte & Nygifte

Se våre bildegallerier av nyfødte og nygifte.

Snarvei: Hva skjer Hva skjer

Se hva som skjer i Telemark.

Snarvei: Bil og motor Opptatt av bil?

Sjekk våre sider om bil og motor.

Odd- Bjorkoy

Kornsirkler på Ballestadhøgda

Odd - br

Se flere videoer

Søk i skattelistene
for 2008

Nyheter på tv/radio

Al Jazeera Int.: 13:30 Listening Post
BBC World: 13:30 GMT with George Alagiah
TV5 Frankrike: 13:30 Le journal de la RTBF
Sky News: 13:30 Sky News Today
NRK 2: 13:40 fra Troms og Finnmark

» Gå til TV Guiden

Annonse