MÅ TA SOL: Bentley og de andre Odd- spillerne skal ta solarium i vinter. FOTO: NILS-TORE OLSEN

Bentley må ta solariumstimer

Odd går stadig nye veier. De er på vitaminjakt. I vinter skal spillerne benytte solarium, også Bentley.

Annonse

Solarium: Noen minutter i uka skal gi bedre D-vitamin-opptak.

Annonse

SKIEN Kostholdsekspert Ken Hallstensen er involvert i Odds mye omtalte «fettdiett», hvor egg og bacon ofte blir trukket fram.
Nå vil han at spillerne skal komme gyllenbrune til neste sesong starter. Det er vitaminjakt i Odd.
– Alle sammen skal ta solarium 5-10 minutter, to ganger i uken. Det er fordi vi ønsker at samtlige skal få nok av vitamin D3 i kroppen. Eneste måten å klare det på i vinter er ved nettopp bruk av solarium, sier Hallstensen.

Solen for lav

Han er klar på at vår plass på kloden gir oss for lite av vitamin D3.
– Egentlig er vitaminet et hormon. Og det er kun UVB-stråler som hjelper kroppen til å produsere D3. men i Norge står solen for lavt til at den gjør det i tidsrommet oktober-april. Derfor må vi bruke solarium og også spise fet fisk.
– Hva kan spillerne tjene på det?
– Det er to grunner til solariumsbruk. Det ene er idrettslige prestasjoner. Det andre er styrking av immunforsvaret.
– Skal Odd kjøpe inn senger`?
– Nei, spillerne ordner dette selv. Det er individuelt behov. Noen trenger fem minutter, andre ti. Og noen er allerede i gang, som Peter Kovacs.

Mot svineinfluensa?

Kostholdseksperten har ertet på seg fagmiljøer med «fettdietten» og tviler ikke på at det samme kan skje igjen nå.
– Når er influensaperioden? Nettopp da solen står for lavt på himmelen og folk mangler vitamin D3. I praksis betyr dette at man trolig reduserer faren for svineinfluensa også, sier han.
– Og det er et paradoks at man snakker om hudkreft og faren for dette ved bruk av solarium. Det finnes tre ulke hudkrefttyper. De to minst farlige kan kanskje ses i sammenheng med sol og solarium, men det er heller ikke sikkert. Den farligste typen har definitivt ikke noe med sol å gjøre. Og studier viser at for hver hudkreft solen står bak, så forebygger den 150-250 typer med annen kreft. Men som sagt, vi snakker om 5-10 minutter, to ganger i uken. Man skal ikke bli rosa, altså solbrent, avslutter Hallstensen.


(Arkivartikkel fra 23.10.2009)