Skal spise skiskoa sine om han taper
Årets dummeste veddemål? Vel, Fredrik Mandt (29) fra Skien skal gjøre det Marit Bjørgen ikke klarte – slå Johaug i bakken.
GIR ALT: Therese Johaug garanterer at hun skal gjøre alt for at Fredrik Mandt på spise skistøvlene i Rauland til lørdag. FOTO: SCANPIX
SKIEN Førstkommende lørdag står Norges nye skiyndling bak et showbakkeløp i Holtardalen i Rauland Skisenter. Hun skal selv være med, og har allerede fått en seriøs utfordrer – med god tro på seg selv.
Bestikk
For på et filmopptak Varden har fått tak i sier jernmannen Fredrik Mandt fra Skien at han skal slå Therese Johaug (22) opp bakken. Hvis ikke spiser han skistøvlene.
– De sier at hun liksom er helt umulig i bakker. Men hvis Therese Johaug slår meg så skal jeg ta med kniv og gaffel, partere skoene og spise skoene på toppen, forsikrer våghals-en.
– Jeg tar bussen til Rauland og satser på å kjøre hjem, fortsetter han, og hinter til at vinneren får en Citroën DS til fri bruk ett år.
Johaug smiler
Verdensmesteren trekker på smilebåndet da hun hører om utsagnet.
– Det kan jo godt hende at han slår meg. Løpet er vel bare 1,3 kilometer og jeg er best på litt lenger distanser, ler jenta fra Dalsbygda.
– Men jeg har kanskje en liten fordel i at løpet er i en motbakke, for jeg trives godt der, legger hun lurt til.
– Du stiller vel til start for å vinne?
– Ja, men jeg vet jo ikke hvor god han er, så jeg tar ingenting for gitt.
Spreking
Nå er ikke skiensgutten akkurat dårlig trent. Hele sju ganger har han vært med i hardhaus konkurransen «Norseman» og han ble nummer to under fjorårets «Vealøs opp».
– Men på ski er jeg bare en mosjonist og frykter at det blir biff stroganoff på meg på toppen, hvor kjøttet er skistøvlene, sukker han.
– Men jeg skal gi alt og har ikke tapt på forhånd, kommer det optimistisk.
– Det blir spennende og jeg skal gjøre mitt beste, avslutter Therese Johaug















