HØYTIDELIG: Her får Jan Moen overrakt sitt nye belte fra Doshu Nanbu i en høytidelige seremoni. BEGGE FOTO: TOM ERIK THORSEN
Skiens nanbudosjef
Kun én person er gradert høyere i nanbudo enn Jan Moen fra Skien; grunnleggeren selv.
STORE OG SMÅ: Også de helt minste utøverne graderte seg, og fikk gratulasjoner av Doshu Nanbu.
SKIEN Etter en høytidelig seremoni på lørdag kan Jan Moen (51) med rette titulere seg som Jan Moen Renshi.
Det betyr at Moen nå har svart belte av 7. dan.
Leder
Dermed har han én over, og én ved siden. Franske Stephane Carel rykket opp sammen med Moen. Den aller høyeste graden innehas av nanbudoens grunnlegger, japanske Yoshinao Nanbu Doshu-soke. Denne graden er det imidlertid ingen andre som kan få.
- Hver gang jeg får en ny grad blir jeg mindre og mindre fri, og får mer og mer å gjøre, sier Jan Moen til Varden.
Det er gått hele ti år siden forrige opprykk. Moen er president i det internasjonale nanbudoforbundet. 40.000 utøvere fra 60 land er under hans ledelse.
Hans nye grad er en formalisering av hans posisjon som en av topplederne i nanbudo, tror han.
Ikke A4
- Det er nok et tegn på at jeg er godtatt som leder, og det var nok på tide å formalisere det, sier den usedvanlig sympatiske skiensmannen.
Moen nyter enorm respekt i nanbudomiljøet, men framstår som verdens mest jordnære person.
- Dette faller helt naturlig for meg. Jeg er en enkel sjel, sier han uten å foretrekke en mine.
Å være sjef for verdens nanbudoutøvere er noe han har kombinert med jobben som industribrannmann på Rafnes i 25 år.
- Det er nok mange der som synes jeg er en snedig fyr og at det er rart. Jeg er ikke noen A4-type, mener han.
Nanbudohovedstad
Telemarks hovedstad er på mange måter blitt et tyngdepunkt for nanbudo. Jan Moen er en opplagt årsak, men det faktum at klubben er verdens største, spiller også inn.
Yoshinao Nanbu Doshu-soke var tilbake i Skien og underviste i hele forrige uke. Mer enn 240 utøvere graderte seg gjennom uka - 70 av dem på lørdag. Utøvere fra Finland, Spania, Frankrike, England, Skottland, Wales, Sveits og Kroatia hadde også tatt veien til lokalene på Lundetangen.
(Arkivartikkel fra 10.12.2007)






















