GJERPEN: Tiril Jørstad Palm kommer til Gjerpen fra Sandefjord etter sesongslutt. Foto: Nils-Tore Olsen

Gjerpen henter toppscorer. Sa nei til eliteklubber

Gjerpen henter ettertraktet kantspiller. Er toppscorer og vraket eliteklubber.

Gjerpen har fått ja fra Sandefjords Tiril Jørstad Palm. Høyrekanten er toppscorer i 2. divisjon med 146 scoringer på 20 kamper. Det gir et snitt på hele 7,3 mål per kamp.

22 av scoringene har kommet etter sjumeterskast. Nummer to på listen er Pors-spiller Susanne Pettersen. På 21 kamper har hun 133 (36) scoringer.

– Vi har fått tak i en veldig spennende spiller. Jeg er kjempefornøyd. Nei, hun er ikke en elitespiller ennå, men hun kan bli det … En veldig god elitespiller, sier trener Anstein Engravslia.

Les også
Tårene presset seg fram for Maria: – Jeg har ikke tenkt på det før nå

God magefølelse

Kantspilleren var ettertraktet. Flere klubber har tatt kontakt.

– Larvik, Flint og Junkeren (skal spille kval. til 1. divisjon).

– Hvorfor ble det Gjerpen?

Artikkelen fortsetter under annonsen.

– Jeg var på en prøvetrening i påsken og fikk en veldig god magefølelse. Det virker som en fin gjeng og jeg merket at det var skikkelig gøy å være på trening. Jeg fikk lyst til å bli en del av dette.

– Og det er et høyere nivå enn 2. divisjon. Det blir jo enten 1. divisjon eller eliteserien. Der har jeg lyst til å spille, legger storscoreren i 2. divisjon til.

– Jeg er meget godt fornøyd. Hun

– Ja, det har blitt noen scoringer denne sesongen. Men jeg er ikke ferdig. Det er tre kamper igjen og jeg har planer om å toppe etter de også.

Tiril Jørstad Palm

Født: 1. april 2003

Fra: Sandefjord

Tidligere klubber: STIF, Gokstad, og Sandefjord

Aktuell: Er toppscorer i 2. divisjon og har signert kontrakt med Gjerpen fra den kommende sesongen.

Kantspiller

Jørstad Palm er en hurtig venstrehendt kantspiller, men kan også spille i andre posisjoner.

Artikkelen fortsetter under annonsen.

– Egentlig anser jeg meg som en ren kantspiller, men i Lerøy-serien har jeg spilt bak på banen. Det samme har jeg gjort i noen anledninger i 2. divisjon, både på siden og i midten. Men jeg liker meg aller best på kanten. Det er min posisjon. Dessuten får jeg brukt kontringene som kant. Jeg elsker å lese spillet og se an når jeg skal løpe opp. Selv vil jeg si at kontringsfasen er in sterkeste side.

Mot Pors, i den Varden-sendte 2. divisjonskampen i mars, viste hun god teknikk fra kanten. En av scoringene kom da hun flippet «rullet» over keeper.

– Jeg liker å lure keeperne med lobb- og trikkskudd. Det er veldig gøy å skyte på den måten, sier hun som også tar sjumeterskastene.

– Egentlig var jeg nummer to på sjumeterne og kun tatt når hun har misset. Men den siste tiden har hun vært skadet. Da har jeg tatt de. Det blir noen mål på de også.

SCORET: her scorer Tiril Jørstad Palm mot Pors tidligere i sesongen. Foto: Sandeford håndball

Flytter til Skien

19-åringen velger å flytte til Skien og blir samboer med en annen nykommer.

– Ja, jeg skal flytte til Skien sammen med Maja (Rame) fra Ålgård. Hun er en venninne av en god venninne av meg.

Artikkelen fortsetter under annonsen.

– Hvordan var det å informere lagvenninner og klubben i Sandefjord om at du flytter?

– De hadde heldigvis full forståelse for det, selv om de synes det var kjipt fordi de håpet at jeg skulle bli. De skjønner veldig godt at jeg har lyst til å prøve meg på et annet nivå. Og de har alle vært veldig behjelpelige, forståelsesfulle og støttet meg uansett hvilket valg jeg tok. Det vet jeg!

Toppscorer 2. div avd. 2
Nr.Navn▹Lag▹Kamper▹Totalt▹Mål▹7-m▹Snitt▹
1Palm, Tiril JørstadSandefjord20146124227,3
2Pettersen, Susanne Pors2113397366,3
3Lynghjem, Neah Pernille Aker 222133112216
4Hals, Siren LandsverkHokksund22131119126
5Helland-Døvle, EmmaLarvik Turn18121101206,7
6Senga, Selma SkovsethKjelsås2110494105
7Vinjevoll, SiljePors2110410405
8Gencheva, Polina Sandefjord189873255,4
9Barøy, Karianne GjertsenSøgne20979704,8
14Turøy, Martine LesterPors21868514,1
16Knutsen, Mathilde Gjerpen 2178367164,9
22Nilsen, Hedda KlippenGjerpen 221777703,7
32Ryste, Ingerid HartveitPors216953163,3
45Karlsen, Andrea BrekkeGjerpen 29555236,1
47Tollefsen, MarenGjerpen 211545044,9
50Vinjevoll, IngridPors10535215,3
Les også
Ni spillere forsvinner fra Gjerpen